Přehled zpráv BBC: Brazílie seškrtá rozpočet OH v Riu o 30 procent; Facebook připojí Afriku online

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že organizátoři olympiády v brazilském Rio de Janeiru chtějí seškrtat výdaje na olympijské hry o 30 procent. Nechtějí totiž překročit hranici původně stanoveného rozpočtu ve výši 3,6 miliardy dolarů. BBC dále uvádí, že sociální síť Facebook v příštím roce zprovozní satelit umožňující přístup na internet v odlehlých částech Afriky. Kritici ale tvrdí, že projekt dá Facebooku nespravedlivou výhodu na trzích rozvojových zemí.

Turecká vláda si kvůli dalšímu narušení vzdušného prostoru země ruským letounem povolala k vysvětlení ruského velvyslance. Ruské bitevníky narušily vzdušný prostor Turecka v souvislosti s nálety na cíle Islámského státu v Sýrii. Rusko proniknutí bitevníku Su-30 do tureckého vzdušného prostoru potvrdilo, armádní velení pak přijalo opatření, aby k podobným incidentům nedocházelo. Mezitím se ale do tureckého vzdušného prostoru dostal další ruský vojenský letoun. Severoatlantická aliance obviňuje Rusko z náletů na syrskou opozici a civilisty a vyzývá ruskou armádu k jejich ukončení. Rusko však trvá na tom, že bombarduje pozice Islámského státu a dalších extremistů.

Organizátoři olympiády v brazilském Riu de Janeiru oznámili, že chtějí snížit výdaje na olympijské hry o 30 procent, aby nepřekročili hranici 3,6 miliardy dolarů. Podle ředitele komunikace olympiády Mara Andrada by brazilská veřejnost překročení stanoveného rozpočtu netolerovala. Škrty se nebudou týkat výdajů na sportovní události, dotknou se ale úvodního ceremoniálu či výdajů na marketing a doprovodné akce. Olympijské a paralympijské hry se v Riu budou konat příští rok v srpnu a v září.

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg oznámil, že firma v příštím roce zprovozní satelit umožňující přístup na internet v odlehlých částech Afriky. Na projektu bude spolupracovat s francouzskou společností Eutelsat. Plány na zprovoznění satelitu jsou součástí projektu s názvem Internet.org, který je v některých zemích ostře kritizován. Například v Indii komunikační firmy protestují, že projekt dá Facebooku nespravedlivou  výhodou na trzích rozvojových zemí.

Muž obviněný ze zastřelení devíti lidí na škole v americkém Oregonu po sobě podle BBC zanechal manifest, který má vysvětlit důvody jeho činu. Podle amerických médií si Chris Harper Mercer v dokumentu stěžuje, že nemá přítelkyni. Podle zdroje u americké policie také píše, že všichni kolem něj jsou nemocní, jedině on je duševně v pořádku. Muž začal střílet ve čtvrtek v jedné ze tříd, po příjezdu policie se zastřelil.

Jedenáctiletý chlapec z amerického státu Tennessee byl zadržen policií kvůli podezření ze zastřelení své devítileté sousedky. Chlapec podle policie v sobotu použil zbraň svého otce a dívku zastřelil kvůli tomu, že mu odmítla ukázat své nové štěně. Dívka si v době vraždy hrála venku před svým domem. Chlapec je obviněný z vraždy a koncem října stane před soudem. Americké organizace bojující za zpřísnění podmínek vlastnění zbraní v USA informovaly, že jen letos bylo ve Spojených státech zabito nebo zraněno v incidentech se střelnými zbraněmi přes 550 dětí mladších 11 let.

Počet obětí čtvrtečního sesuvu půdy nedaleko hlavního města Guatemaly stoupl na 152. Dalších 300 lidí se stále pohřešuje. Vyprošťovací práce dnes pokračovaly po krátké přestávce, kterou si vynutil vydatný déšť. V pondělí došlo na místě neštěstí k dalším dvěma menším sesuvům. Navzdory mizivé šanci na nalezení přeživších nařídil prezident Alejandro Maldonado pokračování záchranných prací.

Přehled zpráv BBC: Brazílie seškrtá rozpočet OH v Riu o 30 procent; Facebook připojí Afriku online Foto: lazyllama / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.