Španělsko se přiblížilo k vytvoření nové vlády

Španělsko se po čtvrtku přiblížilo k vytvoření nové vlády. Ta by po více než půlroce politické nestability a dvojích volbách mohla předstoupit před parlament k hlasování o důvěře. K pokroku došlo v rámci jednání mezi Lidovou stranou (PP) premiéra Mariana Rajoye a menší pravicovou stranou Ciudadanos. Obě uskupení se domluvily na balíčku reforem. Informaci přinesla agentura Reuters.

Ciudadanos podmiňovali další jednání s lidovci tím, že se PP zaváže podpořit jejich šestibodový reformní plán, v němž žádají mimo jiné i vyšetřování údajné korupce uvnitř dosud vládní strany a zavedení dalších protikorupčních opatření. Premiér Rajoy se kvůli tomu včera sešel se šéfem Ciudadanos Albertem Riverou a s jeho návrhy souhlasil. Podle Rivery premiér rovněž slíbil, že se veřejnost už brzy dozví datum, kdy nová vláda předstoupí před poslance a bude se ucházet o jejich hlasy.

Předsedkyně parlamentu Ana Pastorová pak odpoledne oznámila, že poslanci budou o osudu nového kabinetu rozhodovat 30. srpna.

Ani spolupráce těchto dvou stran však nezaručuje, že Rajoy v hlasování o důvěře uspěje. Lidovci a Ciudadanos totiž nemají ani společně většinu hlasů a budou potřebovat podporu dalších zákonodárců. Druzí nejsilnější socialisté ale něco takového už několikrát odmítli a stejný přístup má i levicová formace Unidos Podemos Pabla Iglesiase. Není proto vyloučeno, že povolební pat může vést až k dalším předčasným volbách, které by byly už třetí za poslední rok.

 

 

Zdroj: ČTK

Španělsko se přiblížilo k vytvoření nové vlády Foto: ČTK/EFE/Chema Moya: Zleva španělský premiér Marian Rajoy a vůdce strany Ciudadanos Albert Rivera

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.