Palata: „Fico ve své straně stále vládne pevnou rukou“

Slovenský premiér Robert Fico o víkendu obhájil post předsedy své strany Směr-SD, v jejíž čele je už 17 let. Změna nenastala ani na postu místopředsedy strany, který zastává ministr vnitra Robert Kaliňák. Jeho jméno přitom zaznívá v kauze pochybného podnikatele Ladislava Bašternáka. I Kaliňákovo znovuzvolení pak podle novináře a komentátora Luboše Palaty dokazuje, že Fico ve své straně vládne pevnou rukou.

„Ta volba byla jednoznačná, přestože je strana Směr zřejmě v nejobtížnější situaci, v jaké za posledních deset let byla. Její preference výrazně klesají. Strana má problémy s různými skandály a nezdá se, že by dokázala najít recept na to, jak v koaliční vládě přilákat tolik voličů, na kolik byla zvyklá,“ uvedl Palata. Strana Směr dominovala ve volbách roku 2012, kdy dostal 44,4 procenta hlasů a vytvořil jednobarevnou vládu. V letošních volbách ale strana přišla o většinu ve sněmovně, byť volby vyhrála se ziskem 28,28 procenta hlasů a složila koaliční kabinet. Podle posledního průzkumu agentury Focus preference Směru-SD klesly na 23,3 procenta.

Za poklesem preferencí může stát například kauza kolem podnikatele Ladislava Bašternáka. Jeho podnikatelské aktivity prověřuje policie kvůli podezření z daňových úniků. Ministr vnitra a znovuzvolený místopředseda strany Směr Kaliňák už dříve čelil kritice opozice za transakce s tímto kontroverzním podnikatelem. Podle Palaty se však zatím nedá hovořit o korupční kauze, jelikož důkazů je velmi málo. Zdá se, že ani premiér Fico nebere tyto skandály tak vážně, jak by je brát měl. „To, že Robert Kaliňák byl ve své funkci jednoznačně podpořen svědčí o tom, že Robert Fico ve straně stále vládne pevnou rukou, že tam nejsou nějaké odstředivé tendence a že se mu stranu daří držet pohromadě,“ dodal Palata.

Další výzvou pro Směr je pak stoupající podpora extrémně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariána Kotleby. To je podle Palaty problém nejen pro Směr, ale pro celé slovenskou politiku. „Ukazuje se, že Slovensko s cyklickým zpožděním dohání to, co už dohnalo Maďarsko, kde je tamní ultrapravicový Jobbik druhou nejsilnější stranou a v případě, že by preference vládního Fidesu začaly klesat, tak Jobbik bude zřejmě ten, který by ho mohl v čele státu nahradit. To by byla obrovská katastrofa. Stejný scénář by nastal v případě Slovenska,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: „Fico ve své straně stále vládne pevnou rukou“ Foto: Robert FICO; Zdroj: Ondrej Deml / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.