„Otázka návratu přírodních zdrojů do oběhu je kruciální,“ říká bývalý ministr životního prostředí

Odpady a jejich recyklace byly tématem už jedenačtyřicátého filmového festivalu o životním prostředí Ekofilm. Povědomí o tom, že je třeba přírodní zdroje znovu vracet do oběhu, je stále širší. Stále ale není úplně dořešená otázka, jak odpady recyklovat. Na rádiu Zet to řekl bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, který je zároveň prezidentem festivalu Ekofilm.

„Letošní festival má jako téma odpady a jejich recyklaci. Myslím si, že je to mimořádně dobře načasované nejen z pohledu, že odpady trápí dnes už každou zemi na světě, nebo proto, že je někde ta problematika už poměrně dobře řešená, ale spíše z toho pohledu obecné dostupnosti zdrojů a jejich plýtvání,“ řekl Miko. Bývalý ministr nemá pochyb o tom, že toto téma se stane klíčovým i pro další generace. Nemá přitom na mysli jen odpady jako takové, ale i obnovu potravin nebo vody.

Témata festivalu Ekofilm, který vznikl ještě v dobách minulého režimu, se podle bývalého ministra životního prostředí s přibývajícími lety cyklicky opakují. „Přestože je tam vývoj ve smyslu, že některá témata jako klimatická změna nebo odpady nabývají významnosti, tak si festival zachoval možnost dívat se na enviromentální problematiku v celé šířce a dokumentovat ji z nejrůznějších pohledů,“ řekl Miko. Řadu z konkrétních témat se podle něj za dobu existence festivalu už podařilo vyřešit. Příkladem může být znečištění ovzduší v severních oblastech České republiky, které se silně probíralo v prvních ročnících festivalu. „Mimo jiné i tento tlak vedl k tomu, že se ten problém začal nějakým způsobem řešit a myslím si, že z hlediska například emisí síry velmi úspěšně,“ řekl bývalý ministr. Jako další lze uvést i zlepšení čistoty řek.

 

Celý rozhovor s bývalým ministrem životního prostředí a prezidentem festivalu Ekofilm Ladislavem Mikem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

„Otázka návratu přírodních zdrojů do oběhu je kruciální,“ říká bývalý ministr životního prostředí Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.