OSN nevylučuje, že Rohingové čelí v Barmě genocidě

Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna nesou operace barmské armády proti příslušníkům muslimského menšinového etnika Rohingů „prvky genocidy“. Husajn to v úterý oznámil v projevu před představiteli 47 států Rady OSN pro lidská práva v Ženevě. Upozornil současně, že proud rohingských uprchlíků mířících z převážně buddhistické Barmy do sousedního Bangladéše se stále nezastavil.

Rohingská menšina čelí v Barmě dlouhodobému útlaku a v posledních měsících také brutálnímu tažení barmské armády, před nímž od konce srpna uteklo ze severobarmského Arakanského státu do Bangladéše podle nové bilance 626 000 Rohingů.

Podle svědků se vojáci během svého tažení proti rohingským civilistům dopouštějí zabíjení, mučení, znásilňování a vypalují celé rohingské vesnice. OSN a USA tuto kampaň označily již dříve za etnickou čistku. Husajn v úterý poukázal na to, že za násilí na Rohinzích není v Barmě téměř nikdo stíhán.

Barma a Bangladéš nyní jednají o možném návratu běženců, barmské úřady chtějí proces zahájit během dvou měsíců. Komisař OSN v úterý zdůraznil, že žádný z rohingských uprchlíků by neměl být repatriován do Barmy, pokud nebude zajištěno přísné nezávislé monitorování tohoto procesu.

Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum, považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva.

 

Zdroj: ČTK

OSN nevylučuje, že Rohingové čelí v Barmě genocidě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Michálek setrvá na pozici místopředsedy Pirátů

  Společnost ·

  Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek setrvá po vnitrostranickém referendu místopředsedou strany. Proti odvolání Michálka, které navrhla část Pirátů kvůli …

 2. OPEC těžil v listopadu od května nejméně ropy

  Byznys ·

  Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v listopadu redukovali těžbu o 300 tisíc barelů na 32,48 milionu barelů denně. Jde pak o nejmenší těžbu od letošního k…

 3. Prosincové Srdíčkové dny pomůžou malé Terezce

  Komerční sdělení ·

  Život dětem ve dnech 4. – 8. prosince 2017 pořádá tradiční předvánoční celorepublikovou sbírku – zimní Srdíčkové dny. Studenti středních škol a učilišť budou veřejnost…

 4. Mzdy zrychlí podle ekonomů svůj růst

  Byznys ·

  Zpomalení růstu mezd ve třetím čtvrtletí ve srovnání s druhém čtvrtletím je dočasné a v dalších čtvrtletích tempo růstu mezd opět zrychlí. Informace vycházejí z vyjádř…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.