Orbán slibuje velké změny v nové vládě, kterou zformuje do měsíce

Maďarský premiér Viktor Orbán hodlá provést v nové vládě významné změny. Podle agentury MTI to dnes řekl na své první tiskové konferenci po nedělních volbách, v nichž jeho strana Fidesz společně s koaličním partnerem obhájila dvoutřetinovou ústavní většinu. Orbán v této souvislosti sdělil, že přesuny v kabinetu hodlá provést "většinou s novými lidmi". Nový vládní tým by podle něj mohl být zformován během tří až čtyř týdnů.

Fidesz po výrazném volebním úspěchu obsadí v zákonodárném sboru společně s koaličními křesťanskými demokraty 134 ze 199 křesel. Pozorovatelé upozorňují, že mu to umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice.

Orbán to také na dnešním prvním povolebním setkání s novináři naznačil, když prohlásil, že maďarští voliči hlasovali pro národní svrchovanost. Svou volbou podle něj řekli, že oni jediní by měli rozhodovat o tom, s kým chtějí společně žít. "A my musíme jejich rozhodnutí respektovat," zdůraznil s narážkou na odmítavé stanovisko k programu Evropské komise přerozdělovat mezi členy Evropské unie migranty, kteří přicházejí do Evropy z oblastí sužovaných válečnými konflikty a chudobou.

Maďarsko je země, která chce silnou Evropu silných členských států, řekl rovněž maďarský premiér. Dodal přitom, že jeho vláda je raději pro "Evropu národů" než pro "Spojené státy evropské".

Orbán potvrdil, že chce získaný silný mandát využít i k brzkému prosazení návrhu zákona zvaného Stop Sorosovi, jehož cílem je omezit migraci. Tento právní předpis je součástí premiérovy protiimigrační kampaně namířené proti americkému finančníkovi maďarského původu Georgi Sorosovi. Má postihnout především nevládní organizace, které s tvrdým tažením vlády proti migraci nesouhlasí, a to zdaněním darů přicházejících pro ně ze zahraničí, ba dokonce zákazem jejich činnosti.

Předseda vlády odmítl kritiku pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), že podmínky maďarských voleb nebyly rovné pro opozici, i když základní práva byla respektována. "Díky za příspěvek," poznamenal Orbán na adresu reprezentantů OBSE.

 

Zdroj: ČTK

Orbán slibuje velké změny v nové vládě, kterou zformuje do měsíce Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Česko je velmocí v prodejích po internetu

  Byznys ·

  Česká republika je velmocí v prodejích na internetu. Více než 43 procent prodejů technického (nepotravinářského zboží) zboží se v ČR uskuteční v internetových obchodec…

 2. Rusko varovalo před eskalací kvůli Sýrii

  Společnost ·

  Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura a ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzvali k co nejrychlejšímu a nezáv…

 3. Rozpočtový deficit USA podle Kongresu poroste

  Společnost ·

  Rozpočtový deficit Spojených států se bude v příštích letech výrazně zvyšovat, a to zejména kvůli rozsáhlému snížení daní, které prosadil prezident Donald Trump. Vyplý…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.