ČOI loni rozdala pokuty za padělané zboží v hodnotě 12 milionů korun

Česká obchodní Inspekce (ČOI) při svých kontrolách na tržištích nebo internetu loni narazila na více než třetinu obchodníků nabízejících padělané výrobky. ČOI provedla celkem 1994 kontrol a z toho objevila u 733 z nich neoriginální zboží. Za tato pochybení rozdala pokuty v hodnotě 12 milionů korun.  

Oproti roku 2013 vzrostl podle ČOI počet objevených padělků o 5,2 procenta. Inspektoři loni při kontrolách zabavili přes 65 000 falzifikátů, jejichž prodejem by majitelům práv duševního vlastnictví vznikla škoda za téměř 129 milionů korun.

Většinu zabaveného zboží tvořil textil, v menšině byla obuv, audio a video nosiče, hodinky a doplňky. Převážná část falzifikátů měla známku Sneaker, respektive Man Sneaker či Sneaker Lady. Další padělky nesly ochrannou známku George Gina&Lucy, se značným odstupem následovaly falzifikáty značek Burberry, Adidas a další.

Inspektoři se při kontrolách zaměřili nejen na prodej na tržištích a stáncích v příhraničí, ale i v centrech velkých měst. Vedle toho prověřovali i internetové obchody, kde jsou lidé podle ČOI stále častěji prodejem falzifikátů výrobků známých značek klamáni.

"Pokud budou spotřebitelé o falzifikáty značkových výrobků mít ale zájem, budou jim jejich distributoři všemožně vycházet vstříc," uvedl k tomu ředitel inspekce Mojmír Bezecný.

 

Zdroj: ČTK

ČOI loni rozdala pokuty za padělané zboží v hodnotě 12 milionů korun Foto: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost ve Francii vzrostla na 10,4 procenta

    Společnost ·

    Nezaměstnanost ve Francii v loňském čtvrtém čtvrtletí loni vzrostla na 10,4 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí tak vstoupla podle dnešní zprávy francouzského stati…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.