Odbory odmítly návrh Škody Auto na zvýšení mezd o 3 procenta

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto nabídla odborům v rámci včerejšího kolektivního vyjednávání nárůst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců. Odbory však od začátku vyjednávání požadují nárůst tarifních mezd o 6,5 procenta, na návrh automobilky tedy nepřistoupily. Včera navíc vypršela dosavadní kolektivní smlouva, která bude ovšem platit i nadále, dokud se firma s odbory nedohodne.  

Neshody by však mohly vést i ke stávce. Odbory automobilky minulý týden ve svém týdeníku Škodovácký odborář uvedly, že pokud by se s firmou na růstu mezd nedohodly, vyhlásí blokační moratorium na deset dnů k přípravě protestu zaměstnanců v Mladé Boleslavi, v Kvasinách i ve Vrchlabí.

Škoda Auto v České republice zaměstnává bez agenturních pracovníků a učňů téměř 24 tisíc lidí, průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích je kolem 34 tisíc korun. Podle mluvčího automobilky Jozefa Baláže firma poskytla odborům solidní nabídku. „V kombinaci s dalšími faktory, jako je například rekordní výše bonusů, to představuje doposud jeden z nejvyšších reálných nárůstů příjmů. Součástí nabídky byl i další nárůst příspěvku na doplňkové penzijní připojištění, a to ve dvou krocích až na nadprůměrných 900 korun měsíčně,“ řekl Baláž ČTK.

Firma na začátku vyjednávání nabídla nárůst mezd o 2,6 procenta, potom svůj návrh zvýšila na 2,8 procenta a na včerejším jednání nabídla tři procenta. Odbory se už s vedením firmy dohodly, že každý tarifní zaměstnanec dostane v květnovém výplatním termínu jako součást mzdy za duben variabilní část bonusu ve výši 25 tisíc korun. „Včetně fixní části bonusu, vyplácené před letními dovolenými a před Vánocemi, tak zaměstnanci celkem obdrží roční bonus v průměrné výši 60 tisíc korun,“ doplnil Baláž. Kolektivní vyjednávání nyní bude pokračovat a bude platit současná smlouva, dokud se odbory s firmou nedohodnou

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Svým zákazníkům automobilka dodala rekordních 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst téměř o 13 procent.

 

Zdroj: ČTK

 

Odbory odmítly návrh Škody Auto na zvýšení mezd o 3 procenta Foto: ČTK/imago sportfotodienst

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

  2. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.