Odbory na Slovensku požadují zákaz maloobchodního prodeje během nedělí a svátků

Slovenské odbory a opoziční křesťanští demokraté usilují o zavedení zákazu maloobchodního prodeje o nedělích a svátcích. Chtějí tak zajistit, aby zaměstnanci obchodních řetězců o těchto dnech měli volno a mohli ho trávit se svými rodinami.

Konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) předložilo do slovenské sněmovny návrh na rozšíření zákazu maloobchodního prodeje na neděle a také na všech 15 dnů, na které připadají svátky. „Součástí kulturního způsobu života v Evropě je volná neděle bez práce. (...) Tato dlouholetá tradice pracovního volna během neděle a svátků se nerespektuje jen v nových členských zemích EU ze střední a východní Evropy,“ poznamenali křesťanští demokraté.

Iniciativa patrně sice nezíská dostatečnou podporu poslanců, navzdory tomu by se stávající regulace prodejní doby mohla rozšířit. Zákaz prodeje o některých svátcích chystá i Česko.

Slovensko v současnosti upravuje otevírací dobu prodejen jen v omezené míře. Zavřené musejí být obchody jen v první den roku, dále na velikonoční neděli a o části Vánoc. Toto omezení, které se ale nevztahuje například na provoz čerpacích stanic, lékáren nebo prodejce suvenýrů, prosadila v roce 2008 první vláda nynějšího premiéra Roberta Fica.

Už dříve v tomto roce s podobnou iniciativu přišly odbory, které se netají blízkým vztahem k Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD). „Na Slovensku pracuje v obchodě téměř 300.000 zaměstnanců, z toho je přibližně 80 procent žen. Volný čas zaměstnanců by neměl být závislý pouze na potřebách trhu a obchodních společností,“ tvrdily odbory.

Plošný zákaz nedělního prodeje patrně ale nezíská podporu Směru-SD, který má ve sněmovně pohodlnou většinu. Podle portálu Aktuálne.sk kompromisním řešením by spíše mohlo být rozšíření zákazu maloobchodního prodeje pouze na svátky.

Podle analýzy bankovního domu Sberbank Slovensko, která patří mezi deset největších bank v zemi, alespoň jednou za měsíc nakupuje v neděli v supermarketech zhruba třetina její klientů.

Velká nákupní centra v řadě větších měst na Slovensku se v minulosti stala oblíbeným místem trávení volného času Slováků. Zejména o víkendech jsou parkoviště u obchodních center často zaplněná.

Omezení prodejní doby v obchodních řetězcích připravuje také Česko. Senát bude na blížící se schůzi hlasovat o zákazu prodeje během sedmi státních svátků. Stejný návrh Senát podpořil už loni, materiál ale Sněmovna před svým rozpuštěním nestihla projednat.

Zdroj: ČTK

Odbory na Slovensku požadují zákaz maloobchodního prodeje během nedělí a svátků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nultý bod: festival o pohybu těla i mysli

    ·

    Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod oživí od 14. dp 19. července kulturní scénu Prahy. Představí oceňované české tanečníky i zahraniční hosty …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.