Národní filmový archiv bude jediným prodejcem licencí ke starším filmům

Poskytování licence k filmům vyrobeným v letech 1965-1991 bude upravovat nová smlouva. O snímcích vyrobených v těchto letech ve studiích na Barrandově a ve Zlíně uzavřeli smlouvu zástupci Státního fondu kinematografie (SFK) a Národního filmového archivu (NFA). Licence k filmům tak bude prodávat už jen filmový archiv.

Archiv asi patnácti set filmů od roku 1965 až 1991, do kterého mimo jiné patří snímky režisérů Jiřího Menzela, Marie Poledňákové, Miloše Formana nebo Václava Vorlíčka, až doposud spravovaly Ateliéry Bonton Zlín. Platnost smlouvy skončila v roce 2013 s možností poskytovat licence k užití filmů i na období o jeden rok delší.

Příjem z prodeje je vedle příjmu z televizních reklam druhým nejvýznamnějším finančním zdrojem fondu kinematografie, z něhož se podporuje výroba nových českých filmů, filmové festivaly a digitalizace kin.

„Filmový archiv má v této oblasti dlouholeté zkušenosti, obchodní činností pokrývá většinu svého rozpočtu - obchoduje už s filmy ve vlastní správě vyrobenými do roku 1964,“ ředitel NFA Michal Bregant. „Spojení obou sbírek umožní zájemcům jednodušší přístup ke všem filmům ve správě státu, a tím i jejich jednodušší distribuci. Archiv rovněž přebírá filmové materiály fondu, kterým poskytne profesionální archivní péči.“

Podle ředitelky SFK Heleny Bezděk Fraňkové si fond při výběru nového obchodního partnera nastavil několik kritérií, které musel nový subjekt splňovat.

„Především nesmí být ve střetu zájmů při poskytování licencí a nemá být propojen s některým z hlavních zájemců o licence,“ vysvětlila. Poskytování licencí nesmí být vedeno pouze ekonomickými zájmy a licence nemohou být poskytovány za jakoukoli cenu a za jakýchkoli podmínek.“

„Zisk nemůže být nikdy upřednostněn před zachováním hodnoty audiovizuálního díla a prodáván například jako příbal k pracímu prášku, dodala.

Zdroj: ČTK

Národní filmový archiv bude jediným prodejcem licencí ke starším filmům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.