Nově zveřejnéné dokumenty mají ospravedlnit jadernou dohohu s Íránem

Írán a šest velmocí zveřejnily dříve nepřístupné dokumenty ohledně loňské mezinárodní dohody, kterou tyto země omezily íránský jaderný program výměnou za zrušení sankcí proti Teheránu. K tomuto neobvyklému kroku vedla podle agentury AP snaha signatářů dohody podpořit svůj názor, že Írán neobchází stanovené limity pro obohacený uran, jenž může být využit pro výrobu jaderných zbraní.

Dokumenty jsou nyní dostupné na webu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která dohlíží na dodržování dohody. Některé pocházejí z 6. ledna 2016, tedy z doby krátce před zavedením dohody. Tu s Íránem loni podepsalo Německo a pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN - Británie, Čína, Francie, Rusko a USA.

AP připomíná, že dokumenty se dostaly na veřejnost poté, co MAAE v listopadu upozornila Írán, že vlastní nepovolené množství těžké vody. Materiály se zároveň objevují v době, kdy nově zvolený americký prezident Donald Trump naznačuje, že dohodu s Íránem může vypovědět. Trump v kampani označil dohodu za „nejhorší, jaká kdy byla vyjednána“. Její ukončení si přeje také izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

 

Zdroj: ČTK

Nově zveřejnéné dokumenty mají ospravedlnit jadernou dohohu s Íránem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Číňané dnes zaplatili za Florentinum

    Byznys ·

    Čínská skupina China Energy Company Limited (CEFC) dnes uhradila plnou kupní cenu za pražské Florentinum a stala se jeho majitelem. Administrativní komplex v centru Pr…

  2. Jednou z obětí útoku v Berlíně byla Češka

    Společnost ·

    Jednou z 12 obětí pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína je i česká občanka. Žena dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Po pravděpodobném pachateli útoku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.