Nové sankce proti Rusku podle ukrajinského prezidenta podpoří nezávislost Ukrajiny

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vítá rozhodnutí summitu Evropské unie o zavedení nových sankcích proti Rusku. Podpoří to podle něj svrchovanost, územní celistvost a nezávislost Ukrajiny

„Evropa předvedla solidaritu s Ukrajinou,“ zdůraznil Porošenko podle agentury Interfax-Ukrajina a dodal, že jde i o výsledek neustálého dialogu mezi Kyjevem a Bruselem. „Čekáme na rezoluci Evropského parlamentu,“ dodal v narážce na diplomatickou ofenzívu, kterou se Ukrajina snaží zajistit si rozhodnou podporu „osmadvacítky“ vůči Rusku. Právě Moskvu totiž obviňuje z podpory proruského povstání na východě země.

Premiér Arsenij Jaceňuk považuje nové unijní a americké sankce za důkaz, že se Moskvě nepodařilo rozeštvat Ameriku a Evropou. Za pozoruhodné nicméně agentura AFP označila, že se Porošenko nevyjádřil k zavedení nových amerických sankcí proti Rusku, ačkoliv ty se jeví mnohem důraznější než ty unijní.

Evropský parlament dnes přijal rezoluci vyjadřující podporu Ukrajině a kritizující Rusko za anexi Krymu a za podporu separatistů na východě Ukrajiny. Vybídl také k zavedení nových sankcí postihujících celá odvětví ruské ekonomiky, pokud to situace bude vyžadovat.

Premiér Jaceňuk na úvod zasedání vlády vyzval Rusko, aby okamžitě skoncovalo s dodávkami zbraní rebelům a s vysíláním svých agentů na Ukrajinu. „V Doněcku a Luhansku se už nacházejí desítky tanků, protiletadlových raket, nejnovějšího zařízení, jakož i ozbrojení a vycvičení agenti (ruské tajné služby) FSB a (ruské vojenské rozvědky) GRU,“ prohlásil Jaceňuk a obvinil ruské vedení a vládu, že si válčením na Ukrajině a šovinismem vylepšuje popularitu.

Premiér se také vyslovil pro jednání o urovnání konfliktu, avšak výlučně „v ženevském formátu“, tedy za účasti zástupců EU, USA, Ukrajiny a Ruska. Tedy bez přímé účasti separatistů.

„Vladimire Vladimiroviči (Putine), je nezbytné ukončit válku, skončit s podporou banditů a separatistů, přestat budovat velké Rusko na úkor Ukrajiny, protože Ukrajina zůstane, ale velké Rusko nebude,“ cituje premiéra server Ukrajinska pravda.

Zdroj: ČTK

Nové sankce proti Rusku podle ukrajinského prezidenta podpoří nezávislost Ukrajiny Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

    Byznys ·

    Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

  2. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.