Nový americký velvyslanec Schapiro dnes přiletí do Prahy

Americká ambasáda v Praze bude mít nového velvyslance. Bude jím právník Andrew Schapiro a nahradí tak Normana Eisena, který americké velvyslanectví v Praze vedl od ledna 2011 a minulý týden z Česka odcestoval.

Andrew Schapiro má stejně jako jeho předchůdce úzké vazby na amerického prezidenta Baracka Obamu. Do funkce bude oficiálně jmenován až poté, co předá své pověřovací listiny prezidentovi Miloši Zemanovi. Kdy se tak stane, není zatím známo.

Schapira na funkci nového velvyslance v ČR navrhl Obama v březnu. V květnu absolvoval budoucí ambasador potvrzovací slyšení ve výboru pro zahraniční vztahy amerického Senátu. Ve své řeči se tehdy hlásil ke svým příbuzným v bývalém Československu, kteří čelili nacistickému útlaku. Jeho matka Raya Czerner Schapirová pochází z Prahy, odkud v roce 1939 uprchla jako malá před nacisty. Před necelým měsícem pak Schapirovu nominaci americký Senát potvrdil.

Schapiro patří k uznávaným obhájcům v kauzách takzvané kriminality „bílých límečků“. Jako právník se zaměřoval na případy sporných transakcí s cennými papíry, spory o duševní vlastnictví a složité obchodněprávní případy.

Práva vystudoval v 80. letech na Harvardově univerzitě, kde byl spolužákem prezidenta Obamy. Tomu Schapiro také vydatně pomáhal s financováním jeho předvolební kampaně, na kterou během let údajně získal až 700.000 dolarů, tedy přes 14 milionů korun.

Příchod Schapira není jediným významným střídáním zahraničních velvyslanců v Praze tento měsíc. Nového šéfa má od 8. srpna také německá ambasáda, kde dosavadního velvyslance Detlefa Lingemanna nahradil diplomat a bývalý viceprezident německé rozvědky Arndt Freytag von Loringhoven. Ani ten ale ještě pověřovací listiny českému prezidentovi nepředal.

Zdroj: ČTK

Nový americký velvyslanec Schapiro dnes přiletí do Prahy Foto: Gloriett v zahradě Schoenbornského paláce Zdroj: http://cs.wikipedia.org/

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.