Němečtí ekologové kritizují automobilku Renault kvůli vysokým emisím

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) v úterý kritizovala francouzskou automobilku Renault kvůli emisím. Tvrdí, že vůz Renault Espace se vznětovým motorem vypouští v běžném provozu do ovzduší pětadvacetkrát více oxidů dusíku, než je povoleno. Testům Evropské unie podle DUH vyhověl jen díky nerealisticky nízkým teplotám motoru při testování.

Automobil podle DUH při zahřátém motoru vypouští do ovzduší 2,06 gramu oxidů dusíku na kilometr. Limit EU přitom činí pouze 0,08 gramu a vůz ho prý splňuje pouze v případě, že má studený motor a že jsou zajištěny některé další specifické podmínky. Automobilka Renault se k údajům organizace zatím nevyjádřila. Americký koncern General Motors nicméně minulý měsíc odmítl podobná tvrzení DUH týkající se jeho modelu Opel Zafira, píše agentura Reuters.

Studie DUH byla zveřejněna ve spolupráci s americkou nevládní organizací ICCT, která stála za odhalením skandálu kolem falšování emisních testů německou automobilkou Volkswagen. „Je neuvěřitelné, že se nyní na silnicích nacházejí takzvaná moderní naftová vozidla, která tímto způsobem poškozují vzduch, jenž dýcháme,“ uvedl spoluzakladatel ICCT Axel Friedrich.

Údaje největšího evropského autoklubu ADAC už dříve ukázaly, že naftové automobily řady značek včetně Renaultu vypouštějí v přísnějších testech podstatně více emisí, než při testech EU. Ekologické organizace a skupiny hájící práva spotřebitelů proto už delší dobu vyzývají Brusel ke zpřísnění evropských testů. Ty nyní považují za nedostatečné i některé automobilky, například firma PSA Peugeot Citroën, píše agentura Reuters.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září obvinila německý koncern Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že software v celém světě instaloval do zhruba 11 milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Někteří čeští majitelé vozů koncernu Volkswagen pravděpodobně kvůli emisnímu skandálu automobilky přistoupí k vymáhání odškodného soudní cestou. Řadu z nich bude zastupovat partner právní kanceláře KLB Legal David Kuboň, který na rádiu Zet uvedl, že se na něj v této věci obrací i zaměstnanci automobilového koncernu. Rozhovor s ním si můžete přečíst nebo přehrát zde.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Němečtí ekologové kritizují automobilku Renault kvůli vysokým emisím Foto: eans / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.