Německo potvrdilo spojení automobilky Opel s francouzským koncernem PSA

Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová potvrdila, že dojde ke spojení německé automobilky Opel z americké skupiny General Motors (GM) a francouzské společnosti PSA Group. Vedoucí představitelé GM ve čtvrtek ujišťovali Berlín a Londýn, že po převzetí evropské divize skupiny, do které vedle Opelu náleží sesterská britská značka Vauxhall, k žádnému rozsáhlejšímu zavírání továren a rušení pracovních míst nedojde.

„Očekávám, že to nastane,“ řekla Zypriesová novinářům o plánu spojení na okraj konference v Berlíně. Dodala, že ona sama transakci raději označuje za fúzi než za převzetí Opelu francouzským podnikem. „Děláme všechno pro to, aby továrny a zejména výzkum zůstaly v Německu. To je náš prvořadý cíl,“ citovala ministryni agentura Reuters.

Spojení obou automobilek uvítal ministr hospodářství německé spolkové země Porýní-Falc Volker Wissing, podle něhož příchod PSA do Opelu povede k vytvoření „evropského šampiona“. Opel má jednu ze svých německých továren v porýnskofalckém městě Kaiserslauternu.

Britský ministr pro podnikání Greg Clark po čtvrtečním setkání s prezidentem GM Danem Ammannem řekl, že byl ujištěn, že GM v Británii nehodlá „racionalizovat“ své výrobní aktivity. Dodal, že v příštích dnech bude v těsném kontaktu s představiteli GM i PSA. Britské odbory Unite ale zůstaly obezřetné a daly najevo, že se k plánu vyjádří, až zjistí záměry PSA.

Dva zdroje blízké PSA agentuře Reuters řekly, že součástí plánu francouzské společnosti na koupi evropské divize GM je i rušení výrobních kapacit a pracovních míst. V popředí těchto úvah jsou údajně právě výrobní aktivity v Británii, jelikož tam lze propouštět mnohem snadněji než v Německu. PSA se k těmto zprávám odmítla vyjádřit.

Vauxhall zaměstnává v Británii asi 4500 lidí, Opel má v Německu kolem 19 tisíc zaměstnanců. Zprávy o možnosti prodeje evropské divize GM vyvolaly v Londýně i Berlíně obavy z omezování výroby a zaměstnanosti v jejich zemích ve prospěch Francie.

PSA v úterý oznámila, že uvažuje o převzetí evropských aktivit GM. Případné spojení by vytvořilo druhou největší automobilovou skupinu v Evropě a vyvinulo silnější konkurenční tlak na největší evropskou automobilku Volkswagen.

Spojením PSA s Opelem a Vauxhallem by vznikla skupina se zhruba 16procentním podílem na evropském automobilovém trhu. Sesadila by tak z pozice evropské dvojky francouzský Renault a dostala by se za německou skupinu Volkswagen, která má na evropském trhu podíl 24 procent.

 

 

Zdroj: ČTK

Německo potvrdilo spojení automobilky Opel s francouzským koncernem PSA Foto: Twin Design / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

 1. Proč jsou děti starších matek inteligentnější

  Společnost ·

  Podle britského deníku Independent je více pravděpodobné, že v testech inteligence budou vynikat děti, které se narodily starším matkám, než děti mladých matek. Deník …

 2. Lenovo zaznamenalo pokles čistého zisku o 67 %

  Byznys ·

  Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil o 67 procent na 98 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). …

 3. Verizon se přiblížil nové dohodě o koupi Yahoo

  Byznys ·

  Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se přiblížil dosažení nové verze dohody o převzetí základních aktivit internetové společnosti Yahoo. Ta má zah…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.