Německá vláda se připravuje na možný odchod Řecka z eurozóny

Německá vláda se připravuje na případný odchod Řecka z eurozóny. Informoval o tom německý list Bild s odvoláním na nejmenované vládní zdroje. Píše i o tom, že vláda probírá scénáře případného vítězství opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA) v řeckých parlamentních volbách. 

SYRIZA se staví proti úsporným opatřením spojeným s mezinárodním záchranným programem. Vládní experti mají podle Bildu obavy, že odchod Řecka z eurozóny by mohl vést ke kolapsu řeckých bank. Řekové by totiž mohli hromadně vybírat své vklady v eurech. Pak by Evropská unie zřejmě musela podpořit řecký bankovní sektor penězi z kapes daňových poplatníků, píše Bild.

Německý list Der Spiegel o víkendu uvedl, že německá vláda pokládá odchod Řecka z eurozóny za téměř nevyhnutelný v případě, že by SYRIZA po lednových volbách opustila úspornou politiku a přestala řádně splácet řecké dluhy. Vláda nicméně podle Spiegelu předpokládá, že eurozóna by se nyní s odchodem Řecka dokázala vypořádat.

„Cílem německé vlády, Evropské unie i vlády v Aténách je udržet Řecko v eurozóně,“ řekl minulý týden v rozhovoru s listem Hannoversche Allgemeine Zeitung německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Upozornil nicméně, že eurozóna je nyní stabilnější než před několika lety. „Proto nás nelze vydírat a proto očekáváme, že řecká vláda, ať bude v jejím čele stát kdokoliv, dodrží dohody uzavřené s EU,“ dodal.

 

Zdroj: ČTK

 Německá vláda se připravuje na možný odchod Řecka z eurozóny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.