NKÚ se od ledna zapojí do vládních schůzí

Kabinet dnes schválil změnu svého jednacího řádu, která má více zapojit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) do projednávání jeho kontrolních závěrů na vládních schůzích. Úřad také získá možnost vyjadřovat se k tomu, jaká opatření mají být přijata pro nápravu jím zjištěných nedostatků, řekla mluvčí vlády, Jana Jabůrková.

V praxi je sice prezident NKÚ na jednání vlády pravidelně zván, zapojení úřadu do vládního projednávání jeho kontrolních závěrů však v současné době není právně zakotveno. Změna jednacího řádu budou účinná od začátku příštího roku.

Nově bude výslovně stanoveno, že prezident NKÚ se účastní té části vládní schůze, na níž je projednáván kontrolní závěr jeho úřadu nebo stanovisko příslušného orgánu k tomuto závěru. Příslušný orgán - nejčastěji ministerstvo - také bude muset své stanovisko ke kontrolnímu závěru zaslat před jeho předložením vládě v připomínkovém řízení i Nejvyššímu kontrolnímu úřadu.

Změny vycházejí z analýzy, kterou zpracovalo ministerstvo spravedlnosti na základě protikorupční strategie předchozí vlády Petra Nečase. Strategie upozorňovala, že by bylo žádoucí posílit vymahatelnost a způsob kontroly nápravných opatření NKÚ. Ministerstvo však nyní dospělo k názoru, že by z hlediska dělby moci nebylo vhodné, aby úřad následně kontroloval provádění nápravy nedostatků, jež zjistil. Problematiku se proto rozhodlo řešit prohloubením komunikace vlády a úřadu.

Úřad kontrolní závěry zveřejňuje ve svém věstníku a zasílá je Sněmovně, Senátu a vládě. Nejvyšší formou sankce za zjištěná pochybení je jen výzva k nápravě ze strany vlády, případně sněmovního kontrolního výboru. Nejúčinnějším současným nástrojem NKÚ tak zůstává možnost podat trestní oznámení.

Zdroj: ČTK

NKÚ se od ledna zapojí do vládních schůzí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Dánové jsou nejšťastnějším národem na světě

  Společnost ·

  Jsou nejzadluženější na světě, mají dlouhé zimy a dlouhé noci a dožívají se nižšího věku než někteří obyvatelé Středomoří. Nicméně jsou Dánové již dlouho a podle ně…

 2. Fed hodlá pokračovat v uvolněné politice

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice, dokud to bude zapotřebí. Úrokové sazby by mohla držet blízko nuly i poté, co m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.