Nezaměstnanost na Slovensku v lednu stoupla na více než 13 %, překračuje tak průměr EU

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v lednu dostala na 13,61 procenta. V závěru loňského roku přitom byla na více než ročním minimu 13,50 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo slovenské ústředí práce. Úřad uvedl, že už dlouhodobě se situace na slovenském trhu práce začátkem každého roku zhoršuje.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do práce, v prvním měsíci letošního roku dosáhl 367.221 lidí. Ve srovnání s prosincem to představuje nárůst o téměř tři tisícovky osob, proti předchozímu roku se řady nezaměstnaných ale ztenčily o zhruba 32.000 lidí. Loni v lednu nezaměstnanost na Slovensku činila 14,80 procenta.

Tradičně nejvyšší nezaměstnanost mají regiony na středním a východním Slovensku. Naopak nejméně nezaměstnaných je v Bratislavě a okolí, kde je nejvyšší životní úroveň z celého Slovenska.

Slovensko se v EU řadí ke státům, které mají vyšší nezaměstnanost, než je unijní průměr. V České republice je míra nezaměstnanosti dlouhodobě nižší než na Slovensku - v lednu vystoupala na 8,6 procenta z prosincových 8,2 procenta.

Vysoký počet nezaměstnaných je jedním z největších problémů exportně orientované slovenské ekonomiky. Nezaměstnanost na Slovensku začala prudce stoupat v roce 2009, kdy podniky v reakci na dopady globální ekonomické krize přistoupily k propouštění.

Slovenské ministerstvo financí předpokládá, že letos se situace na domácím trhu práce mírně zlepší. Zaměstnanost by se měla zvýšit díky očekávanému zrychlení tempa ekonomického růstu země.

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost na Slovensku v lednu stoupla na více než 13 %, překračuje tak průměr EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.