reklama

Německo má výhrady k třetímu záchrannému plánu pro Řecko

Německé ministerstvo financí poslalo ve středu večer do Bruselu výhrady ke třetímu záchrannému programu pro Řecko. Trvá na tom, aby se o dohodě ještě jednalo. Podle čtvrtečních vydání deníků Bild a Die Welt je pro Němeco nadále otevřená otázka podílu Mezinárodního měnového fondu na nové pomoci. Dále chce jednat také o udržitelnosti dluhu a privatizací v Řecku.

Mohlo by vás zajímat

Ministerstvo financí v Berlíně dopis s výhradami poslalo do Bruselu před expertním jednáním všech 28 zemí Evropské unie, jejichž zástupci se včera večer měli zabývat pokrokem v jednání ohledně pomoci Řecku. Podle agentury DPA bylo cílem setkání projednat a dohodnout se na otevřených bodech na expertní úrovni. Rozhodující slovo pak mají mít ministři financí zemí eurozóny, kteří budou podle současných plánů o nové pomoci Řecku hlasovat v pátek.

Německý týdeník Die Zeit ve středu napsal, že vláda v Berlíně testuje, jestli by Evropská unie byla ochotná přistoupit na poskytnutí záruk za případné budoucí půjčky Mezinárodního měnového fondu Řecku. Kabinet kancléřky Angely Merkelové chce podle týdeníku nabídkou záruk vtáhnout MMF do účasti v třetím záchranném programu, zároveň ale hodlá tlačit na to, aby se fond vzdal požadavku na rozsáhlý odpis řeckého dluhu.

„Pokud Řecku dojdou peníze, Evropané ho zastoupí a MMF neutrpí žádné ztráty. Na oplátku fond nebude dál žádat zásadní zmírnění dluhové zátěže,“ napsal týdeník bez udání zdroje informací. Podle agentury Reuters by takový postup vyhovoval dvěma základním požadavkům kancléřky Angely Merkelové, která chce, aby se MMF do další pomoci Řecku zapojil a zároveň odmítá odpisy dluhů.

MMF se sice vyjednávání o třetím záchranném balíku pro Řecko účastní, zatím se ale do něj nechce zasahovat. Z fondu zaznívají hlasy, že nové úvěry z jeho strany mohou přijít teprve poté, co Řecko uzavře s evropskými vládami dohodu o pomoci, která zajistí, že země bude schopna splácet své dluhy. Pokud se ale MMF do záchranného programu nezapojí, může další poskytnutí finanční pomoci narazit v Německu, kde tamní parlament na účasti fondu trvá.

Řecko v úterý sjednalo se zástupci mezinárodních věřitelů dohodu o novém záchranném programu na expertní úrovni. Ministr financí Euklidis Tsakalotos v úterý oznámil, že dohoda, která má Řecku zajistit půjčky v objemu až 85 miliard eur (2,3 bilionu Kč), je v zásadě hotová a s věřiteli se probírají už jen „dvě nebo tři drobné otázky“.

Řecko potřebuje dohodu uzavřít nejpozději do 20. srpna, kdy musí splatit zhruba 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB).

 

Zdroj: ČTK

Německo má výhrady k třetímu záchrannému plánu pro Řecko Foto: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.