Nejlepší letecké společnosti jsou z Asie, stojí za tím i jejich národní kultura

Anketě Skytrax World Airline Awards o nejlepší letecké společnosti dominují asijští dopravci. Z prvních deseti pozic zaujímají osm míst. Letecký publicista Jiří Průša si myslí, že je to dáno nejen kvalitním letadlovým parkem a mladým personálem, ale i přirozenou hostitelskou povahou asijských národů. V hodnocení se zohledňovala kvalita jídla, pohodlnost a prostornost sedadel, ale také vystupování palubního personálu.  

Na prvním místě se v mezinárodní anketě umístila společnost Qatar Airways, na druhém pak Singapore Airlines a na třetím vítězná firma roku 2014 Cathay Pacific Airways. Do první desítky se dostala pouze jedna evropská a jedna australská společnost. Hlasování se zúčastnilo více než 19 milionů cestujících ze 110 zemí.

Podle Průši jsou služby nabízené asijskými leteckými společnosti nesrovnatelné s těmi americkými nebo evropskými.  „V Asii je péče o hosta a služby součástí určité národní hrdosti. Lidé a zejména ženy jsou tam vychovávány k tomu, aby toho hosta uměly uctít a postarat se o něj,“ vysvětloval na rádiu Zet stěžejní důvod ovládnutí ankety asijskými společnostmi. Mezi dalšími důvody oblíbenosti asijských firem uvedl i kvalitní letadlový park, jehož stáří dosahuje v průměru pouhých 5 let. „Pokud bychom to poměřili například se Spojenými státy, tak tam se průměrný věk letadlového parku pohybuje kolem 15 let.“

Nejen stáří letadlového parku, ale i leteckého personálu hraje podle Průši v hodnocení roli. „Asijské letecké společnosti obvykle nabírají svoje palubní průvodčí na časově omezený kontrakt. Obvykle je to pět let,“ uvedl. Personální podmínky v amerických a evropských firem jsou oproti tomu více v souladu s demokratickou společností a kontrakty jsou zde celoživotní. 

Že by ale úspěšnost asijských leteckých společností dospěla až do bodu převzetí iniciativy na globálním trhu, si Průša nemyslí. „Něčemu takovému by bránily regulatorní záležitosti. Není možné, aby asijské společnosti v nějakém větším měřítku nabízely svoje služby mezi Evropou a Spojenými státy nebo v rámci Spojených států,“ řekl Průša.

 

Celý rozhovor s leteckým publicistou Jiřím Průšou o leteckých dopravcích si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Nejlepší letecké společnosti jsou z Asie, stojí za tím i jejich národní kultura Foto: Philip Lange / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016

    Byznys ·

    Od krizového roku 2008 hraje měnová politika ve finanční světě velkou roli. Postupné oživování ekonomik ale vyvolává diskuzi o tom, zda je toto monetární inženýrství j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.