ČNB od zahájení intervencí nakoupila eura za 900 miliard korun

Česká národní banka od zahájení intervencí nakoupila eura za 900 miliard korun. V prosinci v intervencích proti posilující koruně pokračovala, když na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun. Oproti listopadu jde přitom výrazněji větší objem. Centrální banka za intervence tehdy utratila asi 14 miliard korun. Vyplývá to z informací o devizových obchodech, jež v úterý ČNB zveřejnila.

Lednové intervence ČNB proti posilující koruně byly podle pondělního odhadu analytika Generali Investments Radomíra Jáče rekordní a činily bezmála 405 miliard korun. Dosavadní měsíční rekord drží listopad 2013, kdy intervence odstartovaly a centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. O lednových intervencích bude centrální banka informovat 7. března.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro. Bankovní rada ČNB minulý týden zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

 

 

Zdroj: ČTK

ČNB od zahájení intervencí nakoupila eura za 900 miliard korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EET ohrožuje existenci desítek trafik

    Byznys ·

    Zavedení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) nutí několik desítek trafikantů přemýšlet o ukončení jejich činnosti. Většinou to zvažují menší nezávislí živnost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.