Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšší vrcholky totiž vyčnívají nad hladinu Tichého oceánu v podobě Nového Zélandu. Podle vědců má tento kus země parametry odpovídající definici světadílu, a tak usilují, aby byl zařazen mezi ostatních šest kontinentů.

Podle studie zveřejněné v časopise Americké geologické služby se Zélandie rozkládá na pěti milionech kilometrech čtverečních, což jsou téměř dvě třetiny rozlohy sousední Austrálie. Téměř 94 % plochy je však ponořeno pod vodou, nad kterou ční pouze některé nejvyšší vrcholky – Severní a Jižní ostrov Nového Zélandu a Nová Kaledonie.

Zdálo by se, že existence nad vodou je podle BBC zásadní pro zařazení mezi světadíly, ale vědci zkoumali také další kritéria, která tato oblast splňuje: výška nad okolní krajinou, výrazná geologická stavba, jasně určený prostor, zemská kůra silnější než běžné oceánské dno.

Hlavní autor článku novozélandský geolog Nick Mortimer řekl, že vědci shromažďovali potřebné údaje více než dvě desetiletí. „Vědecký význam zařazení Zélandie mezi kontinenty je výrazně větší než jen uvedení názvu na seznam,“ vysvětlil vědec. „Jde totiž také o důkaz, že světadíl může být takto ponořený, a přitom celistvý. Informace je dále užitečná pro zkoumání soudržnosti a rozpadu kontinentální kůry.“

Kdy se tedy Zélandie dostane do učebnic jako další kontinent? Před několika lety astronomové vyřadili Pluto ze seznamu planet naší soustavy. Vědecký orgán, který by formálně uznával světadíly však neexistuje. Snad by tedy mohlo stačit, kdyby Zélandie byla přijata v budoucích výzkumech a pak bychom se ve škole učili o osmi, nikoli o sedmi kontinentech.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Proč jsou děti starších matek inteligentnější

    Společnost ·

    Podle britského deníku Independent je více pravděpodobné, že v testech inteligence budou vynikat děti, které se narodily starším matkám, než děti mladých matek. Deník …

  2. Lenovo zaznamenalo pokles čistého zisku o 67 %

    Byznys ·

    Čistý zisk největšího světového výrobce osobních počítačů Lenovo Group se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil o 67 procent na 98 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.