Čína sníží cla na dovoz zboží, opatření má zlepšit konkurenceschopnost

Čína od začátku července sníží cla na dovoz některých druhů spotřebního zboží. Vláda v Pekingu dnes potvrdila dřívější informaci, kterou minulý týden přinesla agentura Bloomberg.

Na více než polovinu, tedy 7,1 procenta, klesnou sazby na oblečení, kuchyňské potřeby a potřeby pro fitness, na osm se z nynějších 20,5 procenta sníží tarify na prací pračky a mrazničky a na 6,9 procenta spadnou ze současných 15,2 procenta cla na zpracovávané potraviny. Pokles cel se dotkne i kosmetiky. Opatření přiměje domácí výrobce ke zlepšení jejich nabídky a konkurenceschopnosti, cituje vládu agentura Reuters.

Čína se v souvislosti s rostoucím napětím, které panuje mezi ní a jejími největšími obchodními partnery, jako jsou Spojené státy, zavázala podniknout kroky ke zvýšení dovozu. Už v prosinci země ohlásila snížení cel na téměř 200 spotřebitelských výrobků včetně potravin, doplňků stravy, léků a oděvů na 7,7 procenta ze 17,3 procenta.

Do Pekingu ve středu podle čínského ministerstva obchodu přijela vyjednávat o obchodních vztazích americká delegace. Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil, že uvalí cla na dovoz čínského zboží do USA v hodnotě až 150 miliard dolarů (3,3 bilionu Kč) ročně, nelíbí se mu vysoký americký schodek vzájemného obchodu. Peking následně varoval, že je připraven podniknout odvetná opatření zahrnující cla na řadu amerických produktů. To vyvolalo obavy, že spory přerostou v obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína sníží cla na dovoz zboží, opatření má zlepšit konkurenceschopnost Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OSN kritizovalo Rusko za sestřelení letu MH17

    Společnost ·

    Rusko čelilo na půdě Rady bezpečnosti OSN kritice kvůli konfliktu na východě Ukrajiny, anexi Krymu a odmítnutí závěrů mezinárodního vyšetřování, jež spojuje ruskou arm…

  2. Mosty mezi Ruskem a Severní Koreou

    Společnost ·

    Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov odcestuje 31. května na státní návštěvu Korejské lidově demokratické republiky. Cesta byla naplánována během návštěvy je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.