Na Izrael dopadlo z Pásma Gazy přes 180 raket, o život přišli tři lidé

Na území Izraele od středečního večera dopadlo přes 180 raket z palestinského Pásma Gazy. Část z nich zneškodnil protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole). Izraelské letectvo v reakci na palbu zaútočilo na více než 100 pozic radikálního hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne. Podle palestinských zdrojů agentury Reuters se obě strany večer dohodly na příměří. Nejmenovaný izrealský představitel ale dojednání klidu zbraní popřel.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvedlo, že při náletech přišli o život tři lidé, včetně těhotné ženy a dítěte, napsala britská BBC. V Izraeli bylo zraněno přes deset lidí. Armáda nevyloučila, že se blíží širší konfrontace s Hamásem a že bude nutné evakuovat komunity v blízkosti hranice.

Navečer naproti tomu ze strany Hamásu přišly informace o dojednaném příměří. Podle jednoho z představitelů šlo o výsledek jednání zprostředkovaných Egyptem a Hamás bude klid zbraní respektovat, dokud to samé bude činit Izrael. Začátek příměří byl podle jiného činitele stanoven na čtvrtečních 22:45 SELČ.

Izrael podle Reuters zřídkakdy veřejně uznává, že se dohodl na smíru s Hamásem, který označuje za teroristickou organizaci. Židovský stát k této věci žádné oficiální prohlášení nevydal, nejmenovaný představitel však příměří popřel, uvedla agentura.

U hranice mezi Izraelem a Pásmem Gazy dochází k násilnostem již od konce března, nyní se ale Egypt a OSN snaží zprostředkovat zklidnění situace. Vysoký armádní představitel ke zmíněnému příměří ještě před informací o jeho údajném uzavření řekl, že Hamás "si zvolil zůstat stranou dohody a zaplatí cenu za porušování (předchozího příměří) v minulých čtyřech měsících". Hamás se má podle tohoto zdroje připravit na silný úder, bude-li raketová palba pokračovat.

Rakety dopadaly na území Izraele po celou noc i dnes ve dne. Jak uvedl na twitteru izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron, klid trval v intervalu maximálně 20 minut. Většina z raket zasáhla otevřená prostranství. Systém Iron Dome, který zneškodňuje jen střely mířící do oblastí, kde žijí lidé, zničil 25 raket, napsal list The Times of Israel. Zasaženo nicméně bylo několik domů a továren. Část raket mířila ve středu večer na město Sderot, kde byli zraněni tři lidé. Dalších osm osob, které utrpěly šok, záchranáři ošetřili na místě, byly mezi nimi i dvě těhotné ženy, které začaly rodit. Celkem utrpělo na izraelské straně zranění nejméně 11 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze informovalo, že při izraelských útocích přišla o život 23letá těhotná žena a malé dítě. Její manžel utrpěl zranění. Další obětí byl jeden z příslušníků Hamásu. Nejméně 12 osob utrpělo zranění. Mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus pouze zdůraznil, že letectvo při útocích míří jen na vojenské pozice patřící Hamásu. Cílem náletů se tak staly mimo jiné odpalovací zařízení pro rakety, sklady zbraní či tunely.

Palestinské skupiny po poledni ohlásily, že současná vlna raketové palby skončila. Po několika hodinách ale byla raketa vypálena na největší město v jižním Izraeli Beerševu. Střela dopadla na pole u města, které má asi 200 000 obyvatel a leží zhruba 40 kilometrů od hranice Pásma Gazy. Raketa nikoho nezranila. Izraelské letadlo později po varovné palbě bombardovalo kulturní dům v Gaze. Podle palestinských zdrojů bylo zraněno sedm lidí.

Izrael se chce podle komentátorů vyhnout další válce s Hamásem, avšak bude se těžko bránit tlaku veřejnosti. Starosta Beerševy řekl, že by vláda měla rakety padající do pohraničí řešit stejně, jako kdyby byla vypálena střela na Tel Aviv.

Premiér Benjamin Netanjahu svolal jednání takzvaného bezpečnostního kabinetu. Armáda zakázala pořádat letní tábory a další výchovné akce v komunitách u hranice Pásma Gazy. Zákaz platí také pro zemědělskou činnost v této oblasti. Povolena jsou pouze shromáždění maximálně 300 lidí.

Hamás v Gaze vládne již více než deset let a Izrael i USA jej viní z toho, že vyvolává protiizraelské nepokoje a zneužívá civilistů pro vlastní snahu o narušení hranice. Hamás vedl s Izraelem už tři války, naposledy roku 2014.

 

 

Zdroj: ČTK

Na Izrael dopadlo z Pásma Gazy přes 180 raket, o život přišli tři lidé Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Inflace v červenci zpomalila na 2,3 procenta

    Byznys ·

    Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci zdražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Na…

  2. Na Ruzyni proběhl pietní akt za padlé vojáky

    Společnost ·

    Na letišti v Praze Ruzyni přistál krátce po 16:00 armádní speciál, který dovezl do vlasti těla tří českých vojáků zabitých při teroristickém útoku v Afghánistánu. S Ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.