Na co si dát největší pozor při prázdninovém provozu?

Červenec a srpen jsou co do počtu dopravních nehod nejnebezpečnějšími měsíci v roce. Důvodem je prázdninový provoz na silnicích. Nejen, že je v tomto období provoz hustší, řidiči často při dlouhých cestách podceňují své schopnosti. Na co si dále dát o prázdninách na silnici pozor?

Při cestách na dovolenou je třeba mít na vědomí, že se na silnici mnohem častěji vyskytují řidiči, kteří nejsou zvyklí jezdit dlouhé trasy a často zkušenosti s hustotou provozu. Na rozdíl od zkušenějších řidičů tak nemají dostatečné schopnosti předvídat.

Velký podíl na vzniku dopravní nehody má také únava. I proto je podle BESIPu nejkritičtější čas na silnicích mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Řidiči by tak neměli na dlouhé cesty vyjíždět, pokud se necítí fit. Před delší cestou se doporučuje dobře vyspat, protože nedostatek odpočinku se projeví snížením postřehu, soustředěnosti a prodloužením reakční doby. Pozor také na poslech monotónní, příliš hlasité hudby.

Pociťuje-li řidič bolest v zádech, strnulost, bolení nohou, pálení očí, nebo bolení hlavy, měl by okamžitě zastavit na nejbližším odpočívadle a protáhnout se, nebo se rovnou na chvíli prospat. 

Kromě dovolenkářů v létě také častěji vyrážejí na silnice lidé, kteří jedou za zábavou nebo festivaly. Hlavně večer a v noci by tak řidiči měli dávat větší pozor, a to jak na chodce na neosvětlené silnici, tak na auta, která řídí člověk pod vlivem alkoholu.

Další rizika, na která myslet:

- nesoustředěnost, nervozita, stres

- neznalost trasy a neaktuální navigace

- špatný technický stav vozidla

- přetížené vozidlo

- cyklisté na silnicích

 

 

 

 

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Zdroj: Youradio News 

Na co si dát největší pozor při prázdninovém provozu? Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Jaký vliv má na vládu prezident Zeman a KSČM?

  Společnost ·

  České deníky si ve čtvrtek především všímají vlivu komunistů a prezidenta Miloše Zemana na vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Staronový předseda vlády se podle nich …

 2. Rath je vinen, rozhodl podruhé soud

  Společnost ·

  Krajský soud v Praze podruhé uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha vinným z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Trest mu vyměřil stejný j…

 3. Turecko si uzavírá cestu ke vstupu do EU

  Společnost ·

  Přístupové rozhovory Evropské unie s Tureckem uvízly na mrtvém bodě. Ministři zemí osmadvacítky v Lucemburku rozhodli, že jejich kapitoly nehodlají otevírat. Jednat ne…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.