Čína chce podpořit status jüanu jako globální měny, otevře obchodovací systém v zahraničí

Čínský devizový trh kontrolovaný státem se chystá na otevření své pobočky v Londýně a New Yorku. Tím chce pomoci podpořit status čínského jüanu jako globální měny. Informovala o tom agentura Reuters.

Čínský devizový obchodní systém (CFETS), který je dceřinou společností centrální banky, uvedl v prohlášení, že rozšířením své sítě do zahraničí chce obsloužit více zahraničních institucí a stát se hlavní obchodní platformou pro jüan po celém světě.

Čína postupně uvolňuje kapitálovou kontrolu, aby umožnila více zahraničním účastníkům přístup na svůj domácí trh s jüanem. Současně Peking posiluje zahraniční centra pro obchodování s jüanem, aby podpořil mezinárodní používání čínské měny.

CFETS poskytuje elektronický nabídkový systém pro obchody s jüanem vůči zahraničním měnám. Umožňuje i jiné obchody, včetně obchodů s dluhopisy. Celkové obchody související s jüanem na CFETS loni podle tiskové agentury Nová Čína činily 618,12 bilionu jüanů (2,3 trilionu Kč).

CFETS dodala, že chce dále posilovat spolupráci se zahraničními obchodními platformami. Jejím cílem je poskytovat nakonec obchodní služby 24 hodin denně a sedm dní v týdnu.

Británie a Čína v posledních letech tvrdě pracují na posilování svých ekonomických vztahů, navzdory mnoha rozdílům kvůli britské kritice Číny v oblasti lidských práv. Generální ředitel Londýnské akciové burzy (LSE) Xavier Rolet upozornil, že Londýn je nyní největším světovým zahraničním centrem pro obchody s jüanem po Hongkongu. LSE také pracuje s akciovou burzou v Šanghaji na plánu propojení svých trhů.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína chce podpořit status jüanu jako globální měny, otevře obchodovací systém v zahraničí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.