Ministr financí Babiš (ANO) odvolal kvůli nedůvěře svého náměstka Prose (ČSSD)

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odvolal náměstka pro oblast mezinárodních vztahů Martina Prose (ČSSD). Podle ministerstva se tak rozhodl kvůli ztrátě důvěry. Babiš se vyjadřoval negativně ke svému náměstkovi již dříve kvůli tomu, že jménem ministerstva požádal Českou národní banku (ČNB) k prověření podezření na možnou manipulaci pražské mezibankovní sazby PRIBOR. Babiš pak řekl, že Pros tím poškodil pověst bankovního trhu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá proti kroku Babiše připomínky. 

Sobotka dnes potvrdil, že odvolání Prose souvisí právě s kauzou kolem mezibankovní sazby. „Ministr má právo vybrat si své nejbližší spolupracovníky,“ podotkl také k odvolání náměstka. Sociální demokracie Babišovi navrhne nového kandidáta na post.

Pros o prošetření požádal písemně v dubnu. V dopise adresovaném guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi hovoří o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější prý zahrnuje rovněž obavy z manipulace. Případná manipulace se sazbou, která má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou, přitom podle Prose může způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték. Ministerstvo financí prý k vyhodnocení sazby PRIBOR nemá pravomoci.

ČNB následně v reakci uvedla, že by uvítala, aby Pros blíže vysvětlil, o co svá tvrzení opírá a také je konkrétně doložil. Centrální banka také upozornila, že okolnosti dopisu byly z pohledu dlouhodobě nastavené oficiální komunikace mezi veřejnými institucemi velmi nestandardní a v novodobých dějinách spolupráce mezi ČNB a MF nemají obdoby. „Dopis byl odeslán bez vědomí ministra financí, nebyl označen jako 'otevřený', a přesto byl poskytnutý i médiím,“ dodala ČNB.

PRIBOR je úroková sazba, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na českém mezibankovním trhu. Často se používá jako referenční sazba, od které se odvíjí výše úroků u hypoték a dalších úvěrů pro občany a firmy. Výpočet sazby PRIBOR má na starosti soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic. Denní výše sazby vychází z údajů poskytovaných šesti předními bankami. Nyní jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.

 

Zdroj: ČTK

Ministr financí Babiš (ANO) odvolal kvůli nedůvěře svého náměstka Prose (ČSSD) Foto: ČTK/Doležal Michal: Ministr financí Andrej Babiš

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.