Ministři obrany NATO proberou spolupráci s Ukrajinou a své působení v Afghánistánu

Budoucnost Severoatlantické aliance a její další působení v Afghánistánu nechybí mezi tématy dnes začínající schůzky ministrů obrany členských zemí. V bruselském sídle NATO ale budou ministři, včetně českého zástupce Martina Stropnického, debatovat také o spolupráci aliance s Ukrajinou.

Téma kooperace se zemí, která nyní plní titulní stránky světových novin, se na pořad jednání dostalo na poslední chvíli. Probírat se bude zřejmě při pracovní večeři.

Ministři by měli potvrdit zájem aliance na další spolupráci s Kyjevem v bezpečnostních a obranných otázkách. Ukrajina dosud s aliancí celkem výrazně spolupracovala, má například své vojáky v Afghánistánu či v balkánské misi KFOR.

Ve čtvrtek se bude konat jednání přímo s náměstkem ukrajinského ministra obrany Oleksandrem Olijnykem.

Aliance se už nyní chystá na zářijový summit svolaný do Cardiffu. Řeší proto už nyní otázky, jak dál poté, co na konci roku velkou afghánskou misi ISAF nahradí výrazně menší nebojová mise.

Předpokladem přitom je zatím stále chybějící dohoda s afghánskou stranou a alianční plánovače začíná tlačit čas. Přímo s Afghánci, ale také s dalšími partnery z ISAF, se o situaci bude mluvit na schůzce ve čtvrtek.

NATO také nechce ztratit to, co se vojáci při operacích naučili, a tak sílí debata o společných cvičeních či snaze smysluplně rozdělit náklady na drahé obranné projekty.

Zdroj: ČTK

Ministři obrany NATO proberou spolupráci s Ukrajinou a své působení v Afghánistánu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.