Mexiko se připravuje na život bez NAFTA, chce volný obchod s Brazílií a Argentinou

Mexiko se kvůli nejisté budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) obrací k Jižní Americe. Chce uzavřít dohody o volném obchodu s Brazílií a Argentinou. Uvedl to to mexický ministr zahraničí Luis Videgaray v rozhovoru s argentinským listem Clarín.

Dohoda NAFTA zahrnující Spojené státy, Kanadu a Mexiko se stala terčem ostré kritiky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ji chce upravit či dokonce zrušit. NAFTA podle Trumpa vede k zániku pracovních míst ve Spojených státech. Ty jsou s velkým náskokem největším obchodním partnerem Mexika.

Videgaray se v argentinském hlavním městě Buenos Aires setkal s ministry zahraničí a obchodu členských zemí obchodních svazů Mercosur a Pacifická aliance. Vzhledem k rostoucím protekcionistickým tendencím v USA chtějí tyto svazy sdružující latinskoamerické země posílit vzájemný obchod, píše agentura DPA.

Mexiko je největší kupec amerického obilí. Až 98 procent obilí je do Mexika dováženo ze Spojených států. Celkové prodeje amerických pěstitelů obilí do Mexika loni dosahovaly hodnoty 17,7 miliardy dolarů. V tomto ohledu by potenciální orientace Mexika na Jižní Ameriku byla ránou pro americké importéry.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Mexiko se připravuje na život bez NAFTA, chce volný obchod s Brazílií a Argentinou Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. USA vyslaly ke Koreji svou letadlovou loď

    Společnost ·

    Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters…

  2. Poslední povstalci v Evropě, ETA, složili zbraně

    Společnost ·

    Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.