Mexický prezident se odmítá kvůli zdi na hranicích sejít s Trumpem

Oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o vybudování zdi na hranicích s Mexikem vyostřilo vztahy mezi oběma zeměmi. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušil schůzku se svým americkým protějškem, která byla plánovaná na příští týden. Trump požaduje po Mexičanech uhradit náklady za stavbu hraniční zdi. Ve čtvrtek rovněž oznámil, že setkání s mexickým prezidentem by nemělo smysl a že na zrušení se domluvili oba dva představitelé. Bílý dům poté informoval o tom, že Mexiko zaplatí za stavbu zdi prostřednictvím dvacetiprocentního cla, které Trump uvalí na dovoz ze sousední země.

Peňa Nieto, který rok před koncem v úřadu čelí v Mexiku rekordní nepopularitě, nejprve stavbu zdi ostře odsoudil a vyloučil jakoukoli finanční účast Mexičanů. Poté vyslyšel volání veřejnosti i opozice a oznámil Bílému domu, že se s Trumpem příští týden nesejde. Mexiko však podle něho hodlá podporovat jakákoli společná jednání, která budou ku prospěchu obou zemí.

Podle Trumpa by schůzka s jeho mexickým protějškem neměla smysl, pokud Mexiko odmítá zaplatit za zeď na společné hranici, jejíž stavbu nařídil exekutivním příkazem. „Dokud nebude Mexiko přistupovat ke Spojeným státům férově, s respektem, bude tato schůzka neplodná. A já se chci vydat jiným směrem,“ uvedl Trump během projevu při čtvrtečním setkání s republikánskými poslanci Kongresu.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer oznámil, že Trump hodlá uvalit na veškerý dovoz z Mexika dvacetiprocentní clo. Opatření by mělo být součástí daňového balíčku, který chce Trump prosadit v Kongresu, uvedl Spicer bez podrobností.

Během setkání s republikány ve Filadelfii mluvil Trump i o dalších tématech, jako jsou obchodní dohody TPP (transpacifická) či NAFTA (severoamerická), z nichž již USA vyvázal či vyváže. Nahradí je podle něho bilaterální smlouvy s jednotlivými zeměmi. „Věřte mi, budeme mít spoustu obchodních dohod. A jestli s námi nebude ta která země jednat férově, pošleme jí třicetidenní výpověď,“ prohlásil Trump.

Zmínil rovněž nutnost vyšetřit údajné volební podvody, k nimž podle něho mohlo ve velkém dojít při listopadových prezidentských volbách. Kvůli jejich vyšetření podepsal exekutivní příkaz, ačkoli valná většina amerických států vyloučila, že by na jejich území k podvodům docházelo; i republikánské vedení je k Trumpovu tvrzení nepodloženému jakýmkoli důkazem kritické.

Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan a několik dalších politiků se ve čtvrtek postavilo proti Trumpem naznačené možnosti opětovného otevření věznic CIA ve světě a používání tvrdých výslechových metod označovaných mnohými za mučení. Trump podle některých médií chystá exekutivní příkaz znovuzavádějící tyto praktiky, protože mu prý přední představitelé tajných služeb řekli, že mučení je při výsleších lidí podezřelých z terorismu účinné. „Mučení je nelegální a zůstane nelegální,“ prohlásil ve čtvrtek Ryan s tím, že nevěří, že Trump podobný výnos připravuje.

 

 

Zdroj: ČTK

Mexický prezident se odmítá kvůli zdi na hranicích sejít s Trumpem Foto: 360b / Shutterstock, Inc.: Mexický prezident Enrique Peňa Nieto

reklama

Další články

 1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

  Společnost ·

  Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

 2. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

  Společnost ·

  Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

 3. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

  Byznys ·

  Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.