Mastercard představila platební kartu se snímačem otisků prstů

Poskytovatele platebních karet Mastercard představil biometrickou kartu, která k potvrzení platby používá otisky prstů jeho držitele. Společnost pilotovala tuto technologii jako první na světě v Jihoafrické republice. Podle bezpečnostních expertů sice používání otisků prstů není stoprocentně bezchybné, je to však „rozumné“ využití biometrických technologií, napsal server BBC.  

Použití je jednoduché. Držitel karty vloží kartu do platebního terminálu a současně přiloží svůj prst na vymezený čtvereček se senzorem. Podle prezidenta bezpečnostních řešení společnosti Mastercard Ajaya Bhally nabídne technologie se snímačem otisků prstů na kreditních kartách větší bezpečnost a pohodlí.

BBC nicméně upozorňuje, že technologie neznamená stoprocentní zabezpečení. „Jediné, co potřebujete, je sklo, nebo něco, čeho jste se v minulosti dotkli,“ říká vedoucí vědecký pracovník v berlínské Security Research Labs, Karsten Nohl. Dodává, že v případě, že jsou vám takto informace odcizené, zbývá vám jen devět možností ve formě zbývajících prstů, než vyčerpáte všechny možnosti změny. Nohl však k této novince zůstává opatrně optimistický. „Je to lepší než to, co máme v tuto chvíli,“ dodal. PIN je ve srovnání s tímto podle něj „slabším prvkem“.

Žádný skener

Zatímco technologie používané v mobilních platbách, které jsou vystaveny na skenování otisků prstů, tyto biometrické karty od Mastercard jsou postaveny na principu šifrovaných digitálních šablon otisku prstu uživatele. Toto biometrické ověření ale bude možno použít pouze pro nákupy v obchodech. On-line a jiné podobné transakce budou i nadále vyžadovat další bezpečnostní opatření.

 

 
Zdroj: BBC, Zet
 

 

 

Mastercard představila platební kartu se snímačem otisků prstů Foto: Atstock Productions / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Senát schválil týdenní otcovskou dovolenou

    Společnost ·

    Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní hasiči a další záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském poj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.