Malíře Edvarda Muncha připomenou přednášky, výstava i film

Severského malíře, autora obrazu Výkřik, připomene Týden Edvarda Muncha. Ode dneška do soboty 30. listopadu nabídne festival rozmanitý program, který zahrne přednášky, konferenci, prohlídku výstavy i promítání filmu.

Obraz s krvavým nebem a v popředí hrůzou deformovanou tváří pojmenoval Edvard Munch (1863 až 1944) Výkřik. V letošním roce se slaví 150. výročí narození tohoto malíře, a Skandinávský dům proto ve spolupráci s norským velvyslanectvím v Praze, Českým centrem Praha, Akademií výtvarných umění, Městskou knihovnou v Praze a Národní galerií pořádá festival Týden Edvarda Muncha.

Dnes se v 19. hodin v Českém centru v Rytířské ulici bude konat přednáška o životě a díle Edvarda Muncha, která se bude zabývat tím, jak Munchův život ovlivnil jeho dílo, co vyjadřuje jeho legendární obraz Výkřik nebo k jakým obrazům a motivům se autor stále vracel. O malíři bude přednášet kurátorka Muzea Edvarda Muncha v Oslu Petra Pettersenová.

Na Akademii výtvarných umění se ve čtvrtek 28. listopadu uskuteční konference Edvard Munch v souvislostech. Vedle Pettersenové se jí zúčastní například Lidie Gluchowská z Univerzity v Zelené hoře (Polsko) a Otto M. Urban z AVU. Norský spisovatel Steffen Kverneland představí nový obsáhlý komiks Munch, Jan Erik Holst z Norského filmového institutu se zaměří na vztah Muncha a kinematografie a Jiří Lauterkranc se bude věnovat restaurování uměleckých děl.

Ve čtvrtek večer se bude v Městské knihovně promítat životopisný film Edvard Munch britského režiséra Petera Watkinse a v sobotu 30. listopadu se od 15. hodin koná ve Veletržním paláci komentovaná prohlídka Za obrazy Edvarda Muncha, která se kromě jeho děl vystavených v NG dotkne také pražské výstavy v roce 1905, díky níž se Munch proslavil v českém prostředí, a obrazů českých malířů, které Munchova díla inspirovala.

Malíře Edvarda Muncha připomenou přednášky, výstava i film Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

    Společnost ·

    Sněmovna dnes po třech měsících znovu obnovila svou činnost na ustavující schůzi. Poslanci složili ústavou předepsaný slib, čímž se ujali svého mandátu. Skončil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.