Macron by chtěl oživit vztahy se střední a východní Evropou

Emmanuel Macron se hodlá v příštím týdnu pokusit přesvědčit evropské spojence o tom, že není nakloněn pouze Německu. Po letech trvajícího přihlížení se pokusí oživit vztahy s východními spojenci. Informaci ve čtvrtek přinesl americký server Politico v komentáři k cestě francouzského prezidenta do Rakouska, kde se má příští středu sejít s premiéry České republiky a Slovenska Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem a s jejich rakouským protějškem Christianem Kernem.

Po schůzce v Rakousku bude Macron pokračovat po cestě východní Evropou návštěvou Rumunska a Bulharska, připomíná Politico a upozorňuje, že v itineráři chybí Polsko a Maďarsko. Tyto dvě země zůstaly imunní vůči opojení Macronem, které na jaře zaplavilo Evropu, dodává server.

Cestou do střední a východní Evropy hodlá Macron ukázat francouzským voličům, že se nevzdal svého klíčového volebního slibu: zajistit občanům Evropské unie větší ochranu a bojovat proti populismu a euroskepticismu. Francouzský prezident dlouho sliboval, že část své letní cesty Evropou věnuje vysvětlení svých návrhů na lepší fungování EU. Chce mimo jiné hájit své tažení proti mzdovému dumpingu, který považuje za nefér, uvádí Politico.

Macronovi poradci tvrdí, že cesta má i symbolický rozměr. „Chce ukázat zájem Francie na oživení styků s východní Evropou po letech přehlížení za prezidentů Nicolase Sarkozyho a Françoise Hollandea,“ uvedl americký server.

 

 

Zdroj: ČTK

Macron by chtěl oživit vztahy se střední a východní Evropou Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet obětí útoků v Barceloně stoupl na 14

    Společnost ·

    Počet obětí útoků v Katalánsku vzrostl na 14, informovaly dnes úřady. Zemřela žena, která byla mezi lidmi zasaženými nočním nájezdem auta ve městě Cambrils, kde terori…

  2. Ukrajina odstranila všechny sochy s Leninem

    Společnost ·

    Proces dekomunizace na Ukrajině, který kontroluje kyjevská vláda, došlo k demontování všech soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina. V rozhovoru pro ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.