„Loňský rok se značil brutalitou útoků proti nemocnicím,“ říká Gruber z Lékařů bez hranic

Čeští a slovenští spolupracovníci Lékařů bez hranic loni vyjeli na 49 misí v jednadvaceti zemích. Rok 2015 byl pro ně ale výrazně nebezpečnější než ten předchozí. Ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber říká, že se vyznačoval bezprecedentní mírou brutality útoků proti zdravotnickým zařízením. K leteckým úderům namířeným proti nemocnicím došlo v zemích, jako jsou Afghánistán, Jemen nebo Jižní Súdán. 

„Četnost a síla útoků a míra nerespektu k Ženevským konvencím nás šokovala. Je to něco, v co doufám, že se nebude opakovat,“ řekl Gruber na rádiu Zet.

V říjnu loňského roku například Lékaři bez hranic důrazně odsoudili bombardování nemocnice v afghánském Kundúzu. Útok si vyžádal smrt dvanácti spolupracovníků zdravotnické organizace a minimálně sedmi pacientů včetně tří dětí. Sedmatřicet dalších lidí bylo zraněno. Z toho šlo přitom o devatenáct členů personálu nemocnice.

Proč k takovýmto činům ale vůbec dochází? Gruber říká, že je to způsobené složitějšími konflikty. Proti sobě totiž už nestojí pouze dvě znesvářené strany. Častokrát v konfliktu figuruje mnohem více aktérů. Útok na nemocnice pak může být v některých případech i omylem. Podle Grubera ale dochází k situacím, při kterých je zřejmé, že se jednalo o cílené útoky.

„Trochu se obávám, že v tom hraje roli i skutečnost, že my jako Lékaři bez hranic ošetřujeme všechny bez rozdílu. To znamená, že nehledíme na to, ze které strany ten člověk je. Nejde o to, jestli je člověk civilista nebo bojovník. Člověk je prostě pacient,“ sdělil Gruber.  

Pracovníci Lékařů bez hranic jsou vystavovány vysokému tlaku a pracují v enormním nasazení. Nejde o běžnou pracovní dobu, která trvá osm hodin denně od pondělí do pátku. Zřídkakdy se podle Grubera naskytne volná neděle.

„Ve velké míře záleží na tom, jestli je v daném státě bezpečný kontext. Rozhoduje také to, zdali jste v místě, kde se ten projekt realizuje nebo jestli se každé ráno a každé odpoledne složitě přesouváte. Obecně jsou ty mise náročné psychicky a fyzicky,“ uvedl Gruber. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem české pobočky Lékařů bez hranic Pavlem Gruberem. Celý článek si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Loňský rok se značil brutalitou útoků proti nemocnicím,“ říká Gruber z Lékařů bez hranic Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Cameron: Británie potřebuje nového lídra

    Společnost ·

    Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra.…

  2. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.