Letošní odbyt elektromobilů Tesla se zvýšil o téměř 70 procent

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors v prvním čtvrtletí dodal zákazníkům rekordních 25.000 vozů. Odbyt se tak meziročně zvýšil o 69 procent, zatímco v předchozím kvartálu o 9 procent klesl. Čerstvé údaje signalizují, že firma je na cestě ke splnění svého plánu pro první pololetí.

Tesla v prvním čtvrtletí vyrobila rekordních 25.418 vozů. Zákazníkům dodala asi 13.450 sedanů Model S a zhruba 11.550 sportovně-užitkových vozů (SUV) Model X, informovala agentura Reuters.

Tesla předpokládá, že v celém prvním pololetí dodá zákazníkům 47.000 až 50.000 aut. Na konci prvního čtvrtletí bylo podle firmy na cestě k zákazníkům 4650 vozů, které budou započítány do odbytu za druhý kvartál.

Související: Elon Musk odhalil význam loga firmy Tesla

Tesla v loňském třetím čtvrtletí vykázala poprvé za tři roky zisk, ve čtvrtém kvartálu se ale vrátila do ztráty, která činila 121 milionů dolarů (tři miliardy Kč). Analytici podle agentury AP předpokládají, že firma vykáže ztrátu i za letošní první čtvrtletí.

Zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk chce během příštích dvou let zvýšit výrobu na půl milionu vozů ročně. Během dalších dvou let plánuje nárůst na milion aut ročně.

Související: Tesla shání 1,15 miliard dolarů na Model 3

Letos hodlá firma zahájit výrobu nového vozu Model 3. Ten se bude prodávat za 35.000 dolarů (886.000 Kč), takže bude výrazně levnější než automobily Model X a Model S, jejichž cena přesahuje 70.000 dolarů, upozorňuje server BBC.

Tesla má od minulého roku i jiné aktivity než elektromobily. Akcionáři automobilky Tesla v listopadu schválili plán Elona Muska na převzetí výrobce solárních panelů SolarCity. Musk vlastnil kolem 20 % z této společnosti. Někteří akcionáři se tak v minulosti vyjadřovali, že spojení společností je jasným střetem zájmů. Pro fúzi ale nakonec bylo 85 procent akcionářů. Obě firmy budou podle Muska společně směřovat k urychlení světového přechodu k udržitelné energetice generováním a skladováním čisté energie a zajišťováním dopravy, která ji využívá. Právě to je součástí jeho „Masterplánu“.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

 

 

Letošní odbyt elektromobilů Tesla se zvýšil o téměř 70 procent Foto: Taina Sohlman / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trumpovo ferrari se vydražilo za 270 000 dolarů

  Byznys ·

  Deset let starý sportovní vůz Ferrari F430, který patřil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, se prodal v sobotní aukci na Floridě na jihovýchodě Spojených států za…

 2. Bob Dylan převzal Nobelovu cenu za literaturu

  ·

  Americký hudebník Bob Dylan v sobotu odpoledne s několikaměsíčním zpožděním převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi SVT to potvrdil člen vý…

 3. Pět zdravých návyků úspěšných manažerů

  Byznys ·

  Váš den vám nabízí naprosto stejnou porci minut, jakou má k dispozici Bill Gates, Jeff Bezos nebo Elon Musk. Všichni tito byznysoví velikáni dohlížejí na stav ohromnýc…

 4. Japonci dnes převzali Plzeňský prazdroj

  Byznys ·

  Japonská skupina Asahi dnes převzala pivovar Plzeňský Prazdroj, který koupila s dalšími čtyřmi evropskými výrobci piva. Dá za ně téměř 200 miliard korun.Organizace fir…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.