Legendární Chevrolet Corvette slaví 65 let

V sobotu to bude přesně 65 let od doby, kdy automobilka Chevrolet představila svůj sportovní vůz Corvette. Dvoudveřový roadster pojmenovaný po rychlé lodi - korvetě, se brzy stal symbolem svobodného životního stylu. Legendou se stala i přes to, že jízdní vlastnosti vozu nebyly ideální. Auto mívalo potíže s elektroinstalací nebo stahovací střechou, do které zatékalo.

Mnohem lépe si vedla druhá generace s označením Stingray, která se krátce po svém uvedení na trh v roce 1962 zařadila mezi nejoblíbenější a dnes sběratelsky nejvyhledávanější.

Chevrolet Corvette C2 / Wikimedia

Třetí generace, představená v roce 1968 a pro svůj aerodynamický tvar přezdívaná někdy "láhev od coca-coly", drží hned několik primátů. Je nejdéle vyráběnou (13 let) a nejprodávanější verzí.

Chevrolet Corvette C3 / Wikimedia

Její následovnice, se kterou nebyl problém pokořit rychlost 260 km/h, se stala symbolem dravých a nekompromisních mužů. Corvette C4 lákala také filmové kamery, proháněl se v ní třeba Chuck Norris v akčním snímku Sám proti teroru nebo Steven Seagal v Těžko ho zabít.

Chevrolet Corvette C4 / Wikimedia

Po trochu nudně působící páté generaci (vyráběna 1997 až 2004) přišla v roce 2005 šestá, ta ale byla na trhu v době, kdy koncern GM bojoval o ekonomické přežití a hrozil i konec legendárního sporťáku. Automobilka se však odrazila ode dna a roku 2013 představila sedmou verzi amerického konkurenta evropských Ferrari nebo Lamborghini.

Chevrolet Corvette C4 / Wikimedia 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Legendární Chevrolet Corvette slaví 65 let Foto: Wikimedia

reklama

Další články

 1. Evropská unie prodlouží protiruské sankce

  Byznys ·

  Evropské unie o další půlrok prodlouží hospodářské sankce vůči Rusku. Dohodli se na tom představitelé osmadvacítky na summitu v Bruselu. Informovala o tom agentura Reu…

 2. Střelec v novinové redakci v USA zabil pět lidí

  Společnost ·

  Pět lidí zastřelil útočník v redakci deníku The Capital ve městě Annapolis v americkém státě Maryland. Další dva lidi podlehli při útoku lehká zranění. Mluvčí města An…

 3. Unipetrolu letos akcionářům nevyplatí dividendu

  Byznys ·

  Akcionáři petrochemického holdingu Unipetrol nedostanou žádnou dividendu z loňského hospodaření. Po téměř 17 hodinách jednání o tom nad ránem rozhodla valná hromada sp…

 4. Jaký vliv má na vládu prezident Zeman a KSČM?

  Společnost ·

  České deníky si ve čtvrtek především všímají vlivu komunistů a prezidenta Miloše Zemana na vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Staronový předseda vlády se podle nich …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.