KRECON 2017: ČR má mnoho studentů doktorského studia a nedostatek kvalitních školitelů

Národní technická knihovna v Praze hostila 9. až 10. listopadu konferenci KRECON 2017 s podtitulkem Mladá věda ještě žije. Z konference vzešel například závěr, že v České republice je poměrně vysoký počet studentů doktorského studia. Na druhou stranu je v tuzemsku ale málo kvalitních školitelů. Na rádiu Zet o této konferenci hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. 

Samotné konference se zúčastnila i řada zajímavých řečníků, mezi nimiž například figurovali předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller, Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR nebo Kateřina Cidlinská z České asociace doktorandek a doktorandů.

Během konference došlo k zajímavým závěrům, podle kterých má Česká republika poměrně vysoký počet studentů doktorského studia. Na druhé straně je ovšem málo kvalitních školitelů a studijní neúspěšnost je poměrně vysoká.

Doktorandi by měli být rovněž lépe ohodnocování. Studenti také požadují změnu statusu. Konkrétně pak jde o kombinaci studentského statutu a zaměstnaneckého poměru.

Na konferenci se objevil rovněž vcelku radikální požadavek. Po vzoru některých zahraničních zemí by se měly zrušit státní zkoušky a povinnost výuky. Jediným cílem doktorského studia by pak bylo napsat a obhájit kvalitní disertační práci. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

KRECON 2017: ČR má mnoho studentů doktorského studia a nedostatek kvalitních školitelů Foto: KRECON

reklama

Další články

 1. Do KLDR odcestuje speciální vyslanec z Činy

  Společnost ·

  Do Severní Koreje odcestuje speciální vyslanec z Číny. Informaci ve středu přinesla státní agentura Nová Čína. Peking se dlouhodobě snaží nastolit diplomatické řešení …

 2. Zeman se v Rusku setká i s Gorbačovem a Medveděvem

  Společnost ·

  Česká hlava státu Miloš Zeman se během své návštěvy Ruska setká příští týden s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. V Moskvě bude jednat také s ruským p…

 3. Trump ukončil své asijské turné. Jaké bylo?

  Společnost ·

  Severokorejská hrozba a obchodní vztahy s východoasijskými partnery byly nejvýš na seznamu priorit amerického prezidenta Donalda Trumpa při cestě po Asii, nejdelší běh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.