Kongres hrozí omezením prezidentských pravomocí, roste totiž nespokojenost s Trumpovými cly

Americký Kongres je čím dál více nespokojený s řešením obchodních sporů prostřednictvím uvolování cel. K těmto krokům přitom přistupuje administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeden z klíčových republikánských senátorů hrozí, že se pokusí prosadit právní úpravu, jež omezí prezidentské pravomoci v oblasti zahraničního obchodu. K jeho postoji se připojili také další senátoři. Informaci ve středu zveřejnila agentura AP.

"Pokud bude administrativa pokračovat ve svém chybném a lehkomyslném spoléhání na cla, začnu pracovat na prosazení obchodních právních předpisů omezujících obchodní pravomoci prezidenta," uvedl republikánský předseda finančního výboru Senátu Orrin Hatch. "Diskutuji o legislativních možnostech s kolegy ve výboru i mimo něj a budu v tom pokračovat," dodal.

Někteří jeho republikánští kolegové v Senátu, například Bob Corker, Pat Toomey či Jeff Flake, nyní podle serveru CNBC prosazují hlasování o právní úpravě, která by vyžadovala souhlas Kongresu s uvalením cel z důvodu ochrany národní bezpečnosti.

Trump již letos zavedl nová cla na dovoz oceli a hliníku i na řadu čínského zboží. Jeho kroky vedly k odvetným opatřením ze strany Evropské unie, Číny i dalších obchodních partnerů.

K březnovému zavedení cel na ocel a hliník využil Trump americký zákon z roku 1962, který umožňuje prezidentovi uvalit cla v případě, že dovoz ohrožuje národní bezpečnost. V květnu pak začala americká vláda vyšetřovat, jaký má na národní bezpečnost vliv dovoz automobilů, což by mohlo vést k zavedení dalších cel. Ve středu navíc oznámila, že obdobné vyšetřování zahájila také u dovozu uranu.

Demokratický senátor Doug Jones a jeho republikánský kolega Lamar Alexander ve středu podle agentury AP uvedli, že příští týden představí právní úpravu, která by pozastavila nynější vyšetřování dovozu automobilů. Alexander vyzval Trumpa k přehodnocení obchodní politiky a k upuštění od cel. "Tato cla jsou nebezpečná. Tato cla nás budou stát pracovní místa. Tato cla sníží příjmy našich rodin," prohlásil.

Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden varoval, že eskalace obchodních sporů v důsledků celních opatření Spojených států by mohla narušit oživení světové ekonomiky a zhoršit vyhlídky pro hospodářský růst.

 

 

Zdroj: ČTK

Kongres hrozí omezením prezidentských pravomocí, roste totiž nespokojenost s Trumpovými cly Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EU uvalí cla na elektrokola z Číny

    Byznys ·

    Evropská unie (EU) uvalí od čtvrtka cla na dovoz veškerých elektrokol z Číny. Podle Evropské komise (EK) se budou pohybovat 27,5 procenta až 83,6 procenta. Informace v…

  2. Turecko po dvou letech ruší výjimečný stav

    Společnost ·

    V Turecku skončí tento týden výjimečný stav, který byl zaveden po pokusu části armády o puč v červenci 2016. Turecká vládní strana ale v pondělí předložila parlamentu …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.