Konec osmiměsíčního nepřátelství: Erdogan míří za Putinem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dnes setká v Petrohradu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Oba státníci od cesty očekávají uzavření nepříliš přátelské kapitoly rusko-tureckých vztahů. Ta začala sestřelením ruského vojenského letadla na syrsko-turecké hranici loni v listopadu.

Turecko se Rusku za incident omluvilo, údajně díky kazašskému zprostředkování. Následovalo odvolání ruských odvetných sankcí a uvolnění obchodu a turistiky. Putin podle ruských médií rovněž opakovaně ujišťoval tureckého prezidenta o své loajalitě během nedávného neúspěšného pokusu o vojenský puč v Turecku.

Podpis dohod ani společných prohlášení se od dnešní návštěvy neočekává. Kreml dal najevo, že Erdoganova mise má odstranit poslední zbytky nedůvěry mezi oběma státníky. Spekulace o možném novém spojenectví podporuje fakt, že turecký vůdce přijíždí do Ruska v době napjatých vztahů se Západem, který znepokojuje Erdoganův tvrdý postih údajných pučistů.

Z ruského pohledu je Erdoganův příjezd rovněž součástí nové regionální iniciativy Kremlu. Putin zájem o spolupráci s jižními ruskými sousedy potvrdil už na pondělním summitu v Baku, kde se sešel s prezidenty Ázerbájdžánu a Írán.

 

Zdroj: ČTK

Konec osmiměsíčního nepřátelství: Erdogan míří za Putinem Foto: (archivní foto); Zdroj: ČTK/AP/Ivan Sekretarev

reklama

Další články

  1. Dnes se rozhodne o osudu pražské Invalidovny

    Byznys ·

    Bude se historická budova pražské Invalidovny dražit? O tom se nejspíš rozhodne už dnes. Tendr na prodej památkově chráněného objektu vyhlásil Úřad pro zastupování stá…

  2. Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci Julisky

    Společnost ·

    Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci stadionu na pražské Julisce. Opravena bude tartanová dráha za zhruba 11 až 12,3 milionu korun. Vyplývá to z Věstníku veřejných …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.