Komise by mohla oznámit žalobu na ČR kvůli uprchlickým kvótám

Evropská komise by dnes mohla oznámit žalobu u unijního soudu na Česko, Polsko a Maďarsko kvůli jejich neochotě podílet se na programu přerozdělování žadatelů o azyl v rámci Evropské unie. První místopředseda komise Frans Timmermans by měl také seznámit novináře s novými návrhy unijní exekutivy týkajícími se vnějších i vnitřních aspektů migrační problematiky.

Podle diplomatických informací by komise dnes po měsících odkladů měla Česko a dvě další středoevropské země poslat k soudu EU kvůli tomu, že se odmítají podílet na dvouletém programu přerozdělování uprchlíků dohodnutém v roce 2015. Plán měl ulevit Itálii a Řecku, v praxi si však ostatní země převzaly přibližně čtvrtinu předpokládaného počtu.

Pokud soud uzná, že trojice zemí nesplnila své povinnosti, mohou státy dostat vysokou jednorázovou pokutu či opakované penále do doby, než věc napraví. Praha, Varšava i Budapešť argumentují nefunkčností programu, který byl před dvěma lety přijat bez ohledu na odpor středoevropských zemí.

Kvóty tehdy unijní státy rozdělily a dělí je dosud. Patrné je to například ze stále neukončené debaty o reformě unijního azylového systému. Věc neposunulo ani končící estonské předsednictví a summit EU v říjnu uvedl, že ohledně této otázky je třeba hledat konsensuální shodu do poloviny příštího roku.

V Bruselu dnes jednají také ministři vnitra bloku. Diskutovat by mohli i o azylové reformě. Nejspíš ale nebudou probírat poslední opatrný dokument končícího estonského předsednictví, který je kolem návrhu na kvóty velmi opatrný.

Unie se ale od kvót posunula především ke snaze dostat pod kontrolu migrační proudy ještě mimo unijní území, například ve spolupráci s africkými státy. Nové návrhy by měl dnes oznámit první místopředseda unijní exekutivy Timmermans tak, aby o věci mohl za týden jednat také poslední letošní summit EU.

 

Zdroj: ČTK

Komise by mohla oznámit žalobu na ČR kvůli uprchlickým kvótám Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.