Koaliční rozhovory v Německu se protahují do úterý

Rozhovory o vzniku nové německé vlády mezi konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociálními demokraty (SPD) se protahují do úterý. Strany i nadále rozdělují názory v oblastech zdravotnické politiky a reformy pracovního trhu. Úterní vyjednávání má podle německých médií trvat řadu hodin. Koaliční smlouvu tak šéfové stran možná představí veřejnosti až ve středu.

Deník Rheinische Post v pondělí s odvoláním na interní plány sociálních demokratů informoval, že předsedové trojice stran - Merkelová (CDU), Horst Seehofer (CSU) a Martin Schulz (SPD) - by v úterý ráno mohli podepsat novou koaliční smlouvu. Se slavnostním podpisem však politici budou ještě muset počkat.

Stále se totiž nepodařilo vyřešit spory ve dvou zásadních oblastech. Ve zdravotnictví sociální demokraté usilují o zmenšení rozdílu mezi běžnými pacienty a lidmi se soukromým zdravotním pojištěním. Privátně pojištění pacienti mají mnohdy rychlejší přístup k doktorům, kteří za jejich ošetření inkasují výrazně více peněz. Na pracovním trhu chce SPD snížit počet lidí, kteří mají smlouvu na dobu určitou, a usnadnit lidem přechod od práce na částečný úvazek k práci na plný úvazek. CDU/CSU ale zatím na tyto návrhy hledí skepticky.

Kvůli přetrvávajícím sporům se v pondělí vyjednavači domluvili, že večer rozhovory přeruší a budou v nich pokračovat v úterý. „Zítřek (úterý) každopádně ještě potřebujeme,“ řekl novinářům ministerský předseda Šlesvicka-Holštýnska Daniel Günther z CDU. „Zůstávám optimistou, že to zítra klapne,“ podotkl také. Podobně se vyjádřili i další politici.

Celkový harmonogram by posun narušit neměl. V příštích týdnech by koaliční smlouvu měly schvalovat sjezdy CDU a CSU a především vnitrostranické referendum SPD, které se nyní jeví jako největší překážka vznikající velké koalici. Tento model totiž nadále odmítá řada sociálních demokratů, kteří mají obavu, že jejich strana v další vládě s Merkelovou znovu ztratí přízeň voličů. Ta se nyní pohybuje na rekordně nízkých hodnotách okolo 18 procent. Výsledky referenda mají být známé 4. března.

Jestliže sociální demokraté řeknou ano, mohla by již třetí velká koalice v Německu za poslední čtyři volební období vzniknout v březnu. Sestavování vlády po volbách ještě nikdy ve spolkové republice netrvalo tak dlouho jako nyní.

 

 

Zdroj: ČTK

Koaliční rozhovory v Německu se protahují do úterý Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Berlusconi: Migranti? Časovaná bomba!

  Společnost ·

  Italský expremiér Silvio Berlusconi měsíc před parlamentními volbami přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se bezpochyby řadí migrace. V televizním i…

 2. Nejlepší reklamy Super Bowlu v roce 2018

  Byznys ·

  Super Bowl je každoročně jednou z největších sportovních událostí. Jmenovitě jde o finále amerického fotbalu NFL. Letos se proti sobě postavili New England Patriots a …

 3. Novou jadernou doktrínu USA kritizuje i Čína

  Společnost ·

  Po sobotní kritické reakci Moskvy v neděli dal najevo negativní stanovisko k nové jaderné doktríně USA i Peking. Čínské ministerstvo obrany se podle agentury AP pozast…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.