„Koaliční krize? Spíše zjednodušení fungování vlády,“ říká Palata ke zúžení slovenské koalice

Slovensko má od čtvrtka novou vládu. Dosavadní čtyřčlenná vládní koalice se necelý půlrok od parlamentních voleb zúžila na tři strany. Odešla z ní nejmenší strana Síť. Ač se může na první pohled zdát, že vláda vstoupila do krize, podle komentátora a novináře Luboše Palaty se nyní zjednoduší fungování slovenské vlády.

„Přeci jen ve třech se dohaduje o něco lépe než ve čtyřech,“ dodal na rádiu Zet Palata. Ke změně poměrů v koalici došlo v srpnu poté, co stranu Síť po rozkolu opustilo pět ze sedmi poslanců, kteří se následně dohodli na spolupráci s Mostem-Híd, což je také jedna z koaličních stran. Neshody ve straně Síť už přitom panují od výsledků březnových parlamentních voleb. Před nástupem nynější vlády do úřadu z ní odešli tři zvolení poslanci, a to na znamení nesouhlasu s povolební spoluprací strany se Směrem-SD premiéra Roberta Fica.

Koaliční většina se o dva hlasy zmenšila a nyní má vláda většinu o 4 hlasy ve 150členném parlamentu. „Na první pohled se zdá, že by to nemuselo stačit. Pokud budou ale koaliční strany dostatečně disciplinované a pokud vládu nebudou ohrožovat dál nějaké korupční skandály..., tak by se dalo předpokládat, že by vláda mohla vydržet do nových parlamentních voleb,“ uvedl Palata, který narážel zejména na takzvanou kauzu Bašternák.

Aktivity podnikatele Ladislava Bašternáka ukazují na kontakty ne s úplně čistým byznysem ministra vnitra Roberta Kaliňáka a nepřímo i na premiéra Roberta Fica. Jedna z Bašternákových společností vlastní bratislavský obytný komplex Bonaparte, ve kterém si totiž Fico pronajímá byt. V komplexu také býval i ministr financí a dopravy Ján Počiatek. „Tato kauza ohrožuje vládu ještě více než rozmíšky ve straně Síť. Pokud kauza odejde takzvaně do ztracena, tak by se dalo předpokládat, že by vláda mohla vydržet tři a půl roku do nových parlamentních voleb,“ uvedl Palata.

Premiér a předseda Směr-SD Fico po podpisu nové koaliční smlouvy uvedl, že proti této koalici neexistuje alternativa. Podle Palaty by se možná slovenská vláda obešla bez Ficova Směru, ale vznikala by ještě složitěji, než vznikal současný kabinet. „Když se podíváme na zbytek parlamentních stran, tak ty jsou poměrně divoké. Je tam sice možnost, že by se všichni spojili proti Ficovi a pak by funkci premiéra zastával například velmi liberální až protievropský politik Richard Culík, ale byla by to velmi složitá konstrukce,“ uvedl Palata s tím, že by ale musely proběhnout nové předčasné volby. Zároveň ale dodal, že i kdyby proběhly až v řádném termínu, dají se očekávat ve slovenské politice velké změny.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

„Koaliční krize? Spíše zjednodušení fungování vlády,“ říká Palata ke zúžení slovenské koalice Foto: ČTK/Mikula Martin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.