„Jednání věřitelů s Řeckem bylo komicky vyhrocené,“ říká konzultant Pavel Fischer

Koncentrace emocí kolem situace v Řecku vyvolaných zejména pocitem hrdosti a strachem z ponížení, umožnila vzestup politikům, kteří jsou proti systému. V pořadu Alter Eko to řekl někdejší ředitel politického odboru kanceláře prezidenta republiky Václava Havla, nyní nezávislý konzultant v oblasti mezinárodních vztahů Pavel Fischer. Podle něj je tato situace důsledkem odkládání problému, který je v Řecku přítomen už deset let. Nedávné noční jednání Řecka s věřiteli pak bylo podle Fischera teatrální. Krátkodobá finanční injekce navíc situaci v zemi podle něj nespraví.

„Kladu si otázku, kde byly ty instituce, které se to dnes pokoušejí řešit, před deseti lety,“ řekl Fischer na rádiu ZET hlavnímu ekonomovi ČSOB Martinovi Kupkovi. Problém, který v zemi postupně narůstal, se poté podle Fischera projevil nedůvěrou a ztrátou naděje řeckých obyvatel. To přispívá k extremistickým postojům, které rozdmýchávají emoce. Fischer také varoval, že podobných neřešených krizí v Evropě přibývá a tím pádem přibývá i extrémních hlasů.

Martin Kupka s Pavlem Fischerem mluvil i o podílu online medializace na akceleraci celého řeckého vyjednávání. „Představme si, že s někým jednáte celou noc a místo abyste věnovali pozornost samotným argumentům, tak za tu noc stihnete odeslat desítky zpráv pomocí Twitteru. To znamená, že pracujete se svými voliči, připravujete je na ten výsledek a případně je radikalizujete,“ myslí si Fischer, podle kterého v těchto případech chybí rozumné hlasy, jež často předpoví krizi.  

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Starší díly pak najdete ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Jednání věřitelů s Řeckem bylo komicky vyhrocené,“ říká konzultant Pavel Fischer Foto: shutterstock.com - A. Tsipras

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.