Je opravdu ubytování přes Airbnb oproti hotelům výhodnější?

Kombinace nízkonákladových aerolinií ruku v ruce se sdílením jízdních kol činí cestování oproti minulosti mnohem dostupnější. Totožná situace se rýsuje i v oblasti samotného ubytování. Trend, jenž představuje sdílená ekonomika, se rozšiřuje do každé oblasti lidského života. Příkladem jsou různé formy couchsurfingu. Nejznámějším portálem v této oblasti je ale Airbnb. Jde o alternativu, která vám ve velkých městech ušetří peníze namísto toho, abyste přenocovali v hotelu? Více se už dozvíte v infografice, kterou zveřejnil portál Statista.com.

Německá stránka analyzující hotelové registrace HRS publikovala údaje o cenách hotelů ve velkých městech po celém světě. Na první příčce se jako nejdražší umístila americká metropole New York. Na Manhattanu si za jednu noc průměrně zaplatíte 306 dolarů (6426 korun).

Na druhé straně je portál AirDNA, který analyzuje trh s ubytováním nabízeným prostřednictvím Airbnb. Ve srovnání s hotelovým pokojem můžete dosáhnout výrazně příznivější ceny, jež dosahuje na 119 dolarů (2499 korun) za noc. Ušetřené peníze lze poté použít na řadu atrakcí, jichž je v New Yorku přehršel. Dalších úspor lze dosáhnout, pokud si budete vařit na vlastní pěst. A to je další výhoda Airbnb. Součástí ubytování objednaného přes tento portál je totiž ve většině případů i vlastní kuchyň.

Služba Airbnb poráží hotely ve většině velkých měst. Přenocování v Tokiu formou Airbnb vám může podle serveru Statista ušetřit 127 dolarů (2667 korun). Někteří cestující budou samozřejmě i nadále preferovat přenocování v hotelech i navzdory jejich vyšší ceně. Pro určité jedince je služba Airbnb do značné míry stresující. Musí si totiž vyhledat vhodný byt, vyzvednou klíč a komunikovat s cizinci, kteří mají „zabookované“ ubytování ve své správě.

Zdroj: Statista

Ze strany hotelů je patrná značná míra skepse a strachu. Ti si uvědomují pomalu eskalující konkurenční riziko, jež Airbnb znázorňuje. Z toho důvodu volají podobně jako taxikáři ve sporu s Uberem o větší míře regulací. Chtějí totiž, aby pronajímatelé odváděli daně a platili poplatky, kterým se jejich konkurenti z oboru nemohou vyhnout.

Hotely se ale pravděpodobně zásadnějších regulací nedočkají. Loni v říjnu totiž zadal Úřad vlády k vypracování analýzu, z které vyplývá, že přílišná regulace by mohla spíše uškodit. Neblahý vliv by měla pak na samotnou Prahu. Striktně nastavená regulace může na základě slov odborníků zvýšit míru načerno pronajatých bytů. Ruku v ruce s tím může mít vliv na pokles turismu v regionu. To by ve svém důsledku mělo negativní vliv na celou ekonomiku. Cestovatelé využívající služeb Airbnb totiž platí za služby v oblasti stravování nebo zábavy. Zásadní otázka tedy zůstává: „regulovat nebo neregulovat“? 

 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Je opravdu ubytování přes Airbnb oproti hotelům výhodnější? Foto: ArthurStock / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Spojené státy neuvalí nové sankce proti Rusku

    Společnost ·

    Administrativa americké hlavy státu Donalda Trumpa Kongresu uvedla, že neuvalí nové sankce proti Rusku. Loňský zákon o sankcích proti Rusku podle amerického ministerst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.