Jan Kolář: Bezos se může pochlubit i větším projektem, než turistickými lety do vesmíru

Patnáct let byl miliardář Jeff Bezos relativně tajnůstkářský ohledně své vesmírné společnosti Blue Origin. Tento týden ale oznámil, že v příštím roce uskuteční testovací lety do vesmíru s lidskou posádkou. Při této příležitosti Bezos otevřel novinářům svůj výrobní závod dokořán a poskytl rekordní počet rozhovorů. Podle ředitele České kosmické kanceláře a viceprezidenta Mezinárodní astronautické federace IAF Jana Koláře se má čím chlubit a není to pouze jeho projekt turistických letů do vesmíru.

Ačkoliv Bezos založil svou vesmírnou společnost Blue Origin už v roce 2000, jen málokdy se s veřejností dělil o její pokroky. „On sám to zdůvodňuje tím, že mu trvalo těch patnáct let, než-li měl něco, s čím se může pochlubit,“ řekl na rádiu Zet Kolář. Nyní ale vystoupil před novináře se slibem, že v následujícím roce vyšle do vesmíru svou opětovně použitelnou raketu s lidskou posádkou. Jeho slova podle Koláře můžeme brát vážně právě proto, že se odhodlal své výdobytky představit veřejnosti. „Když do budoucna prohlásí to, co prohlásil, tak si je jistý, že to tak i udělá,“ řekl na rádiu Zet.

Ozývají se ale i názory, že Bezosův nynější otevřenější přístup značí, že podnikateli docházejí prostředky a potřebuje zinkasovat peníze za kosmické letenky. Kolář ale stejný názor nesdílí. Spíše má za to, že pro něj přišel čas získat důvěru jeho potenciálních zákazníků. Pochlubit se totiž může i jiným projektem, než jeho komerčními lety do kosmu. „Jeho druhý projekt spočívá ve vývoji nového amerického raketového motoru, který nese označení BE-4. Ten by měl v budoucnu nahradit používané ruské motory i v hlavních amerických nosících, které vynášejí tajné družice pro americkou armádu. To je i ten důvod, proč nyní trochu poodhalil roušku svého tajemství,“ konstatoval Kolář.

Jeff Bezos je více známý jako zakladatel největšího amerického online obchodu Amazon, který založil v roce 1994. Díky němu se z Bezose stal pátý nejbohatší podnikatel na Zemi. Konkurentem jeho vesmírné společnosti Blue Origin a dalším potenciálním vesmírným dopravcem je firma SpaceX, jejímž vlastníkem je další americký miliardář a zakladatel automobilky Tesla Elon Musk.

 

 

Celý rozhovor o Jeffu Bezosovi a jeho firmě Blue Origin s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Jan Kolář: Bezos se může pochlubit i větším projektem, než turistickými lety do vesmíru Foto: ČTK/AP/Phelan M. Ebenhack

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.