Jaký byl Macronův první rok? Úspěšné reformy i velké protesty

Bývalý investiční bankéř se značně limitující zkušeností z reálné politiky – takto byl Emmanuel Macron popisován mnoha médii na začátku své úspěšné kampaně na post prezidenta Francie. Po roce v úřadu se mu podařilo to, o čem se jeho předchůdci Francoisi Hollandovi mohlo jen zdát, tedy vybalancoval vztahy s Německem na takovou úroveň, že jej lze pokládat za rovnocenného partnera Angely Merkelové. Zároveň však proti němu, lépe řečeno proti jeho reformám, protestovalo již několikrát – naposledy minulou sobotu – po celé Francii desetitisíce lidí.

Kromě jistého sblížení a rebalanci vztahů s Německem se Macron výrazně a poměrně paradoxně sblížil i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten se objevil na francouzských oslavách národního dne, naopak Macron navštívil koncem dubna Washington. Kromě toho se Macronovi na poli mezinárodní diplomacie daří prosadit množství dohod bojujících proti klimatickým změnám.

Díky některým Macronovým krokům se také podařilo u mnoha zahraničních investorů znovuobnovit důvěru v Evropskou unii a euro jako takové. To se může projevit v podobě přílivu nového zahraniční kapitálu k nám do Evropy.

Kritici mu však vyčítají, že se mu tyto kroky nepodařilo sladit s ostatními evropskými státníky a tím tak vyjednává sice z pozice EU, ale s nedostatečným mandátem. Macron je zkrátka jistě velmi ambiciózní, ale může mu trvat ještě poměrně dlouho, než se mu jeho sliby a kroky podaří sladit s ostatními unijními státy.

Kromě toho má Emmanuel Macron problémy i se svou vnitropolitickou oblibou a pozicí. Kupříkladu v březnu se důvěra v jeho osobu propadla na rekordně nejnižších 40 %. V té samé době pařížské ulice po celé Francii zaplavili demonstrující Francouzi – převážně státní zaměstnanci, kteří odmítali některé z možných reforem, týkající se státní správy, včetně snížení počtu zaměstnanců a zahájení odměňování založeného na zásluhách.

„Úsilí o reformu Evropy bude vždycky obtížné a toto je oblast, ve které dosud dosáhl nejmenšího pokroku,“ uvedla pro server CNBC analytička Emily Mansfieldová z Economist Intelligence Unit.

Co se však domácí situace týče, Macron dokázal prosadit opatření vedoucí ke zvýšení transparentnosti financování politických stran a institucí, ke snížení daní z majetku v úsilí o to, aby se Francie více zaměřila na podnikání, a také na liberalizaci trhu práce v zemi.

 

 

Zdroj: YRN

Jaký byl Macronův první rok? Úspěšné reformy i velké protesty Foto: Frederic Legrand_3 - COMEO / Shutterstock.com: Emmanuel Macron

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost se bude i nadále snižovat

    Byznys ·

    Počet nezaměstnaných se má v následujících měsících podle analytiků oslovených nadále snižovat. Někteří nevylučují její pokles až pod tříprocentní hranici. Zároveň s t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.