Investice Zet: Vítězství Trumpa by vedlo k růstu cen zlata

Zlato letos zažívá dobrý rok. Důvodem byla podle  hlavního ekonoma společnosti Golden Gate Pavla Ryby nejistota v bankovním systému a rozhodnutí Britů o brexitu. S cenami zlata v současnosti mohou zamávat ale i americké prezidentské volby. Podle hlavního ekonoma firmy Zlaté rezervy Romana Pilíška v případě vítězství Donalda Trumpa cena zlata může vzrůst až o 100 dolarů za trojskou unci. K růstu by mohlo mohlo dojít i v případě vítězství Clintonové, konkrétně poté, co by Trump neuznal výsledek.

Letošní rok je pro zlato úspěšný. Jeho cena vzrostla oproti počátku roku o více než 20 %. Zlato může růst ještě ve větší míře. Stane se tak v případě vítězství republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. „Díval jsem se na ceny opcí na zlato, které se obchodují v těchto dnech. Je vidět, že přirážka na těch opcích na zlatě je zhruba o 60 až 70 procent vyšší, než kdyby zlato klesalo. Je vidět, že trh se zajišťuje proti volatilitě a proti tomu, když by Trump vyhrál. Cena zlata by pak vzrostla o 80 – 100 dolarů, jak říkal kolega Pilíšek,“ na rádiu Zet to řekl Ryba.

Jestliže naopak volby vyhraje demokratická kandidátka Hillary Clintonová, tak lze podle Ryby očekávat mírný pokles cen zlata. Podle Pilíška by se pak mohla dostat k hodnotám 1200 dolarů za trojskou unci. Ryba dodává, že příští rok bude mít zlato podobný prostor jako v letošním roce. Stane se tak například za situace, kdy americká centrální banka (Fed) rozhodne o zvýšení úrokových sazeb. 

Pokles cen zlata za předpokladu vítězství Clintonové v prezidentských volbách nemusí být sto procentní jistotou. Ve vzduchu totiž visí Trumpovo slibované zpochybnění a neuznání voleb za předpokladu, když ve volbách neuspěje. „Trump řekl mnohokrát, že může zpochybnit výsledek volby, a dokonce říká, že pokud nebude zvolen on, tak to neuzná. To by mohlo přinést určitou míru nestability i přesto, že Clintonová vyhraje. Tento týden může být ještě velmi aktivní,“ informoval Pilíšek na rádiu Zet. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Vítězství Trumpa by vedlo k růstu cen zlata Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

    Společnost ·

    Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský v…

  2. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.