Interpol má seznam 173 možných atentátníků

Seznam 173 členů radikální organizace Islámský stát (IS), kteří mají údajně zvláštní výcvik zaměřený na páchání sebevražedných útoků v Evropě, rozšířila podle britského listu The Guardian mezinárodní policejní organizace Interpol. Dosud podle něj ale neexistují důkazy, že by některý z nich přicestoval do Evropy.

Potenciální atentátníky na seznamu Interpolu údajně na Blízkém východě vycvičili za jediným účelem - pomstít se evropským zemím za zapojení do koalice proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii.

Žádný ze 173 podezřelých se ale zatím nedostal do Evropy, napsal The Guardian, podle kterého mezinárodní policejní organizace seznam evropským tajným službám rozeslala již na konci května.

Informace o džihádistech pocházejí podle britského listu od amerických tajných služeb, které je získaly z důvěryhodných zdrojů na Blízkém východě. Na seznamu jsou údajně jména, fotografie a data, kdy jednotlivé osoby IS naverboval, dále jména matky a údaje o mešitě, ve které se dotyčný nejčastěji zdržoval.

Interpol chtěl rozesláním seznamu evropským tajným službám především zjistit, zda mohou k jednotlivým osobám poskytnout další informace, napsal The Guardian.

Evropské tajné služby se dlouhodobě obávají, že po porážce IS v Iráku a Sýrii odejde řada bojovníků radikální sunnitské organizace do Evropy, kde bude páchat teroristické útoky. Mezi členy IS je řada Evropanů. Podle odhadu z roku 2015 na Blízký východ odjelo z Evropy bojovat kolem 4000 osob.

 

 

Zdroj: ČTK

Interpol má seznam 173 možných atentátníků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. TOP deset nejmocnějších žen světa

    Byznys ·

    Do čela největších světových společností, mezinárodních institucí a politického dění se stále ve větší míře dostávají ženy. Které z nich patří globálně k těm nejmocněj…

  2. Deset prvních zaměstnanců Applu. Kde jsou dnes?

    Byznys ·

    Jméno Steve Jobs se nesmazatelně pojí k technologické společnosti Apple. Tento muž představoval hnací sílu, která transformovala Apple v jednu ze světově nejcennější t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.