Inflace v prosinci v rámci eurozóny klesla na 1,4 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci zpomalil na 1,4 % z listopadových 1,5 procenta. Informace vycházejí z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Prosincový pokles inflace je v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters.

Nejvýraznější meziroční zvýšení v prosinci podle odhadu Eurostatu zaznamenaly ceny energií, a to o tři procenta. Jejich růst však zpomalil z listopadových 4,7 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Na říjnovém zasedání však ECB rozhodla, že od ledna sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (765 miliard Kč) z dosavadních 60 miliard eur. Minulý měsíc pak ECB zlepšila odhady růstu ekonomiky eurozóny na letošek i na další dva roky a předpověděla, že inflace by do roku 2020 měla dosáhnout 1,7 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Inflace v prosinci v rámci eurozóny klesla na 1,4 procenta Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Poprvé od roku 2009 klesl v USA prodej vozů

    Byznys ·

    Ve Spojených státech loni poprvé od roku 2009 klesl prodej automobilů. Došlo tak ke konci nebývalo dlouhého období růstu. Celkový prodej se snížil o 1,8 procenta na 17…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.