Inflace v červnu meziročně zrychlila na 0,8 procenta, bylo to nejvíce od konce roku 2013

Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily meziroční růst na 0,8 procenta, což bylo nejvíce od prosince 2013. Meziměsíčně, tedy proti květnu, se ceny zvýšily o 0,1 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s květnem zdražily například dovolené, pohonné hmoty, pivo, tabák a brambory. Zlevnily například oděvy a obuv. Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová uvedla, že výsledky červnové inflace nebyly pro trh překvapením.

„Celkový makroekonomický obrázek stále vypadá dobře. Klesající obavy z nezaměstnanosti a růst reálných příjmů domácností podporují chuť k nákupům, což postupně umožní obchodníkům zdražovat zboží a služby. V závěru roku 2015 čekáme inflaci nad 1 %. Zafixování kurzového závazku ze strany ČNB minimálně na dalších dvanáct měsíců by ještě během první poloviny roku 2016 mohlo přinést inflační překvapení v podobě inflace atakující 2 % cíl,“ řekla k inflaci Zamrazilová.

Cena sezonních dovolených s komplexními službami vzrostla v červnu oproti květnu o 5,2 procenta. Čtvrtým měsícem v řadě zdražovaly pohonné hmoty, v červnu o 0,8 procenta. Pivo zdražilo o 3,9 procenta, ceny lihovin ale o 1,9 procenta klesly. Léčiva byla v červnu o 0,3 procenta dražší než v květnu. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se jako celek ve srovnání s květnem nezměnily, ale některé druhy potravin zaznamenaly podle ČSÚ velké cenové výkyvy. Šlo zejména o brambory, na trh přišly ty rané a cena brambor se meziměsíčně zvýšila o 45,2 procenta.

V červnu naopak zlevnily odívání a obuv, oděvy o 0,5 procenta a boty o dvě desetiny. Klesly také ceny telefonických a telefaxových služeb, a to o 0,2 procenta, o 0,7 procenta zlevnily mobilní telefony. Z potravin nejvíc - o 26,4 procenta - meziměsíčně klesla cena plodové zeleniny, vajec o 6,5 procenta a například mléka o 5,8 procenta.

 

Zdroj: ČTK

Inflace v červnu meziročně zrychlila na 0,8 procenta, bylo to nejvíce od konce roku 2013 Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.